PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze: Do końca czerwca możliwość skorzystania z abolicji czynszowej

  • PAP/JS    18 czerwca 2016 - 08:36
Zabrze: Do końca czerwca możliwość skorzystania z abolicji czynszowej

Zaległości czynszowe mieszkańców Zabrza wobec gminy sięgały pod koniec ub. roku ok. 60 mln zł (fot. Piotr Waniorek)

• Do końca czerwca br. mieszkańcy, najemcy mieszkań komunalnych w Zabrzu, mogą jeszcze składać wnioski o redukcję zaległości czynszowych.
• Dotąd spłynęło ponad 600 takich wniosków, miasto zawarło ponad 500 porozumień umarzających długi na łączną kwotę ok. 1 mln zł.
Chodzi o pierwszą edycję programu abolicji czynszowej w Zabrzu, na którą miejscy radni zgodzili się uchwałą z 11 lutego br. (weszła w życie 2 marca). Umożliwia ona najemcom mieszkań komunalnych, którzy mieli zadłużenie czynszowe na koniec ub. roku, jego zmniejszenie o 80 proc.

Warunkami są spłata pozostałych 20 proc. (do 5 rat) i regularne opłaty przez dwa kolejne lata.

Jak przekazała naczelnik wydziału zarządzania nieruchomościami zabrzańskiego magistratu Anna Wyleżoł, z tytułu podpisanych z najemcami porozumień do pierwszych dni czerwca do miejskiej kasy wpłynęło już ok. 100 tys. zł; jednak przewidziane w porozumieniach spłaty 20 proc. należności powinny być realizowane jeszcze niemal do końca roku.

"Zainteresowanie mamy głównie wśród osób, które mają mniejsze zadłużenie, długi najczęściej kilkutysięczne" - wskazała naczelniczka.

Czytaj też: GUS: W kujawsko-pomorskim największy wzrost liczby oddanych mieszkań

Zaległości czynszowe mieszkańców Zabrza wobec gminy sięgały pod koniec ub. roku ok. 60 mln zł. Dłużników w całym mieście jest około 6 tys. (na zasób liczący ok. 13 tys. lokali); część z nich ma niewielkie zadłużenie, np. bieżące niedopłaty za wodę.

Ogłoszona w marcu abolicja dotyczy zasobów mieszkaniowych miasta Zabrza w zarządzie miejskich jednostek budżetowych. Po zakończeniu z końcem czerwca pierwszego naboru wniosków, kolejny jest planowany na czwarty kwartał br. Do wprowadzenia podobnego programu, przymierza się też miejska spółka ZBM-TBS - będzie dotyczył jedynie lokali miasta.

Zabrzański program abolicji czynszowej to kolejna taka inicjatywa w regionie. W ub. roku w podobnym programie w Bytomiu wzięło udział ok. 1,2 tys. najemców, a do kasy miasta wpłynęło z tego tytułu ok. 3 mln zł (umorzenie do 70 proc. długu).

Zabrzański program pochwalił - jako przykład działania prorodzinnego samorządu - metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas tegorocznej pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.