PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachęcają do zamieszkania w Katowicach

  • PAP    12 grudnia 2012 - 20:08
Zachęcają do zamieszkania w Katowicach

Kampania reklamowa w internecie i telewizji oraz pierwsza w regionie platforma komunikacji internetowej pomiędzy magistratem, poszukującymi mieszkań i deweloperami - w taki sposób władze niespełna 300-tysięcznych Katowic zachęcają do osiedlania się w tym mieście.
W środę ruszyła kampania "Katowice. Zamieszkaj nowocześnie".

"Niektórzy wciąż myślą kategoriami sprzed wielu lat, kiedy w Katowicach był tylko przemysł, nie było żadnego życia kulturalnego i było zanieczyszczone powietrze. To się radykalnie zmieniło i w moim przekonaniu ta informacja nie jest powszechna, a o tym trzeba mówić, trzeba przekonywać" - powiedział podczas konferencji inaugurującej kampanię prezydent Katowic Piotr Uszok.

Przedstawicielom samorządu zależy przede wszystkim na ściągnięciu osób, chętnych do zamieszkania w śródmieściu. Prezydent przypomniał, że w mieście trwa wiele inwestycji, które dziś mogą wiązać się z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców - jak przebudowa Rynku i okolic - ale wkrótce odmienią one oblicze miasta.

W strefie kultury - na terenie po dawnej kopalni "Katowice" - wkrótce zostanie oddany do użytku nowy gmach Muzeum Śląskiego, powstanie też nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i centrum kongresowe. Do użytku oddano niedawno nowy dworzec kolejowy, w przyszłym roku ma zostać otwarty dworzec autobusowy.

W innej części miasta tworzy się strefa nauki. Wybudowano tam wielokrotnie nagradzany budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, nowy gmach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, a wkrótce powstanie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych i siedziba Wydziału Radia i Telewizji UŚ.

"Dzisiaj szczególnie zależy nam, by ten potencjał wykorzystać do przekonania ludzi, by zamieszkali w centrum" - podkreślił Uszok. Lokalne władze wymieniają zalety mieszkania w tym miejscu: to gwarancja szybkiego dotarcia do urzędów, instytucji, sklepów, bliskość terenów zielonych i bogata oferta kulturalna. Prezydent poinformował, że obecnie w Katowicach budowanych jest ponad 2 tys. mieszkań w ponad 170 budynkach.

Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Barbara Lewicka, która sama mieszka w centrum Katowic, zwróciła uwagę na dwa trendy w osadnictwie mieszkaniowym. Niektórzy uciekają poza miasto, szukając ucieczki od zgiełku, co ma nienajlepsze konsekwencje dla samego miasta.

"Istnieje też drugi trend, coraz bardziej popularny w krajach Europy - osadnictwo wewnątrz miasta" - powiedziała socjolog i dodała, że szczególnym przypadkiem jest osiedlanie się w śródmieściu, poza ścisłym centrum, ale na tyle blisko, by można było do niego dotrzeć w kilka-kilkanaście minut.

W ramach kampanii uruchomiono platformę internetową www.zamieszkaj.katowice.eu, na której można znaleźć informacje na temat najbardziej atrakcyjnych miejsc do zamieszkania i atutów centrum Katowic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.