PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Inwestycje energetyczne za ponad 1,2 mld zł

  • PAP    27 kwietnia 2015 - 15:46
Zachodniopomorskie: Inwestycje energetyczne za ponad 1,2 mld zł
Inwestycje mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców regionu (fot. pixabay)

Ponad 1,2 mld zł planuje zainwestować na Pomorzu Zachodnim do 2019 r. Enea Operator - poinformował w poniedziałek  (27 kwietnia) w Szczecinie wiceprezes firmy Marek Szymankiewicz.
"Jeszcze w tym roku, w ramach inwestycji w sieć elektroenergetyczną wysokiego napięcia, chcemy wybudować między innymi nową dwutorową linię napowietrzną relacji Dolna Odra-Chlebowo o długości 17 km. Dzięki tej inwestycji zwielokrotnieniu ulegnie liczba wyprowadzeń z Elektrowni Dolna Odra w kierunku Szczecina i okolic" - zapowiedział.

Enea Operator przebuduje też jednotorową linię relacji Załom-Goleniów na długości ponad 20 km.

Szymankiewicz podkreślał, że firma prowadzi program przyłączania do swej sieci odnawialnych źródeł energii i realizuje w woj. zachodniopomorskim inwestycje niezbędne do odbioru energii z takich źródeł. To nie tylko polityka niskoemisyjna, ale też nowe miejsca pracy, podatki dla samorządów czy wzrost atrakcyjności regionu dla nowych inwestorów - dodał wiceprezes.

Prądu nie zabraknie

Szefostwo firmy zapowiedziało również wprowadzenie w życie projektów związanych ze średnim i niskim napięciem, których celem jest poprawa bezpieczeństwa dostaw energii i zwiększenie niezawodności, w tym opracowanie długofalowej koncepcji rozwoju sieci średniego napięcia, kompleksowa automatyzacja i monitorowanie sieci średniego napięcia, pozwalająca m.in. na precyzyjne wydzielanie miejsc awarii.

W ciągu czterech ostatnich lat Enea skróciła czas trwania tzw. przerw nieplanowych na Pomorzu Zachodnim o ponad 30 proc., tj. z 338 minut do 226 minut - zaznaczył Szymankiewicz.

Enea Operator dostarcza prąd do 2,5 mln odbiorców w zachodniej części kraju. Firma powstała w 2006 r. jako spółka zależna Enea SA. Od 2007 r. dostarcza energię do odbiorców na obszarze ok. 58 tys. km kw., na terenie województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i niewielkiej części dolnośląskiego oraz pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.