PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Kolejne gminy z dostępem do gazu

  • PAP/EM    20 marca 2017 - 16:19
Zachodniopomorskie: Kolejne gminy z dostępem do gazu
Obecnie 67 proc. terytorium woj. zachodniopomorskiego jest już zgazyfikowane. (fot. pixabay)

Rozwój gospodarczy oraz likwidacja białych plam na mapie gazowej - takie mają być efekty podpisania listów intencyjnych przez sześć zachodniopomorskich samorządów i Polską Spółkę Gazownictwa (PSG).
• Podpisano listy intencyjne dzięki, którym dostęp do gazu zyska sześć gmin: Banie, Cedynia, Dobrzany, Nowe Warpno, Suchań oraz Trzcińsko Zdrój.

• Obecnie 67 proc. terytorium woj. zachodniopomorskiego jest już zgazyfikowane.

• W okresie 2017-2022 r. PSG wyda 106 mln zł na Pomorzu Zachodnim na realizację pięciu dużych projektów inwestycyjnych.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano listy intencyjne ws. gazyfikacji sześciu gmin: Banie, Cedynia, Dobrzany, Nowe Warpno, Suchań oraz Trzcińsko Zdrój. "Celem jest możliwość dostarczenia gazu dla odbiorców indywidualnych, a także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Chodzi o dostarczanie gazu skroplonego LNG do miejsc poza zasięgiem tradycyjnych sieci gazowych.

Obecnie 67 proc. terytorium woj. zachodniopomorskiego jest już zgazyfikowane. "To bardzo dobry wynik w porównaniu ze średnią ogólnopolską, która wynosi 57 proc." - wyjaśnił wojewoda.

Jak zapowiedział Kozłowski, otworzenie terminalu LNG w Świnoujściu "daje większą dostępność do gazu dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, a także wiąże się z konkurencyjnością cenową tego paliwa".

Podpisanie listów intencyjnych z przedstawicielami gmin, to realizacja koncepcji rządu, która polega "na wyjściu w stronę Polski powiatowej i inwestycji w celu likwidacji barier cywilizacyjnych" - wyjaśnił wiceprezes Polskiej Spółki Gazownictwa Adam Węgrzyn.

Dodał, że w okresie 2017 - 2022 r. PSG wyda 106 mln zł na Pomorzu Zachodnim na realizację pięciu dużych projektów inwestycyjnych. Dzięki tym nakładom, przybędzie ok. 170 km sieci gazowej w regionie.

Jednym ze sposobów likwidacji białych plam na mapie gazowej regionu ma być dostarczanie gazu skroplonego LNG, w ramach budowy tzw. wyspowych stacji regazyfikacji LNG, w miejscach oddalonych od tradycyjnej sieci gazowej. Przy takim rozwiązaniu buduje się osobną stację, która staje się źródłem zasilania dla lokalnych odbiorców, połączonych lokalną sieci.

"Do 2022 r. PSG planuje zgazyfikować kolejne 74 gminy, co sprawi, że wskaźnik wzrośnie do poziomu 61 proc. gazyfikacji kraju. Paliwo gazowe jest obecnie podstawowym źródłem procesów technologicznych i nośnikiem energii, jeśli chodzi o realizację procesów produkcyjnych. Obecność paliwa gazowego na terenie gminy to przede wszystkim otwarcie na dynamiczny rozwój gospodarczy" - zaznaczył Węgrzyn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2017-03-22 11:18:08

    Sieć się rozbudowuje.Płacą za to aktualni odbiorcy.Większości z nich nie stać na ogrzewanie gazowe no to wrócili do "węgla i drewna". Cena gazu to kpina z ekologii.