PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie modernizuje szynobusy

  • wer/wzp.pl    15 grudnia 2011 - 20:35
Zachodniopomorskie modernizuje szynobusy

Województwo zachodniopomorskie w swoim kolejowym parku maszynowym ma już 12 nowoczesnych spalinowych zespołów trakcyjnych SA136. Ich zakup był możliwy dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Dla władz regionu to jednak za mało. Znaczące wzmocnienie taboru ma przynieść też realizacja projektu pn. „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie, łódzkie, wielkopolskie i zachodniopomorskie" z listy kluczowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki niemu połączenia regionalne będzie obsługiwać 7 całkowicie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Samorząd chce ponadto zmodernizować tabor kolejowy. Na odnowę szynobusów S103 budżet województwa wyłoży w sumie ponad 1,5 mln złotych.

Dwa dni temu na kolejowy szlak wyruszył pierwszy z modernizowanych trzech szynobusów. 13 grudnia przedstawiciele urzędu marszałkowskiego (oceń działania marszałka) wraz z przedstawicielami spółki Przewozy Regionalne dokonali końcowego odbioru pojazdu SA103-008 modernizowanego przez bydgoską spółkę PESA.

W ramach modernizacji została zabudowana klimatyzacja przedziału dla pasażerów, wymieniono siedzenia na nowoczesne z zagłówkami i podłokietnikami gwarantujące bardziej bezpieczne, wygodniejsze i komfortowe warunku podróżowania, szczególnie w sezonie letnim.

Dodatkowo podjęto szereg działań mających na celu poprawę niezawodności pojazdu, m.in. pojazd został wyposażony w system GPRS, wideomonitoringu i rejestracji danych, pokładowej informacji pasażerskiej audio/wideo, lokalizacji i transmisji danych, kontroli gospodarki paliwowej a także parametrów technicznych urządzeń wchodzących w ich skład. Jednocześnie zmieniono kolorystykę pojazdu na zgodną z serią pojazdów typu SA136 i SA109, które kursują w barwach marki województwa.

Do końca 2011 roku zostanie ukończona modernizacja jeszcze dwóch pojazdów typu SA103, które obsługują niezelektryfikowane linie kolejowe w województwie zachodniopomorskim.

Na realizację zadania „Modernizacja pojazdów szynowych SA103" zarząd województwa przeznaczył dokładnie 1 529 316 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.