PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużeni lokatorzy pójdą do pracy?

  • GK/piekary.pl    2 lutego 2012 - 12:33
Zadłużeni lokatorzy pójdą do pracy?

Piekarzanie zadłużeni w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej nie będą musieli zwracać swoich ubiegłorocznych zaległości w gotówce.
Ci, którzy zechcą, będą mogli dług odpracować. Wprowadzone przez prezydenta miasta zarządzenie dotyczy ponad 2500 tysiąca najemców.

Czytaj też: Z chęcią odpracowania zaległego czynszu nie jest najlepiej

– Zdaję sobie sprawę, że bardzo często różne okoliczności życiowe utrudniają terminową spłatę czynszu. Dlatego postanowiłem wprowadzić możliwość odpracowania zadłużenia – mówi prezydent Piekar Śląskich, Stanisław Korfanty (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zarządzenie dotyczy osób, które na koniec poprzedniego roku miały zadłużenie czynszowe. Do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zgłaszają się pierwsi zainteresowani taką formą spłaty długu.

– Odpracować można część lub całość zadłużenia. Oczywiście, nie ma przymusu, to propozycja dla chętnych – wyjaśnia Maciej Trela, dyrektor piekarskiego ZGM. Warunkiem jest jednak terminowe opłacanie bieżącego czynszu.

Dług odpracować będzie można pracując na rzecz zasobów mieszkaniowych gminy. Są dwie możliwości. Można wykonywać proste prace porządkowe przy budynkach miejskich. To na przykład grabienie terenów zielonych, pielenie klombów, czy zgrabianie i workowanie opadłych liści. Można będzie też pozamiatać chodnik, zimą odśnieżyć lub posypać go piaskiem albo umyć okno, czy lamperię. Godzina takiej pracy wyceniana jest na 6 zł.

Osoby posiadające nieco większe kompetencje i odpowiednie uprawnienia, mogą wykonywać prace malarskie, drobne prace budowlane i murarskie. Godzina takiej pracy pomniejszy ich zadłużenie o 8 zł. – Ten katalog nie jest jednak zamknięty, będziemy go zapewne rozszerzać w miarę potrzeb – mówi dyrektor ZGM.

Ci, którzy zdecydują się na taką formę zwrotu długu, nie będą jednak zatrudniani na umowę o pracę. – To rzeczowe spełnianie świadczenia, które nie jest zatrudnieniem w rozumieniu kodeksu pracy – tłumaczy Trela.

Chętni mogą już zgłaszać się do ZGM. Należy tylko wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w sekretariacie ZGM. Dokumenty można pobrać także ze strony internetowej miasta. A później wystarczy już umawiać się z pracownikami ZGM na wykonanie konkretnej pracy. Każde zgłoszenie rozpatrywane będzie indywidualne, prace wewnątrz budynków można będzie wykonywać od razu po wypełnieniu wszystkich dokumentów, z pracami na powietrzu trzeba będzie, rzecz jasna, poczekać.

– Zaplanowaliśmy jednak, że równocześnie odpracowywać zadłużenie może 10 osób – dodaje Maciej Trela.

W zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich mieszka 11 485 osób. Największy dłużnik w mieście ma 47 tys. długu. Łączne zaległości długowe wobec ZGM wynoszą 10, 6 mln zł. Roczne wpływy z czynszów to około 11 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.