PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużeni lokatorzy z Tarnowa odpracują czynsz

  • Tarnow.Net.pl    14 sierpnia 2013 - 13:51
Zadłużeni lokatorzy z Tarnowa odpracują czynsz

Osoby zadłużone z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych w Tarnowie - będą mogły odpracować dług zmniejszając bądź nawet niwelując zadłużenie. Ruszył nowy projekt socjalny opracowany przez trzy tarnowskie instytucje: MOPS, MZB oraz PUP. To zielone światło dla bezrobotnych dłużników mieszkań komunalnych.
Jak podkreśla Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa projekt powstał między innymi z myślą o tych mieszkańcach, którzy nie mając pracy borykają się z kłopotami finansowymi i zalegają z płatnościami czynszowymi. Ich sytuacja materialno-bytowa nie rokuje samodzielnego wyjścia z zadłużenia. Osoby te już są lub mogą trafić pod opiekę Ośrodka Pomocy Społecznej oraz PUP.

- Chcemy dać naszym klientom "wędkę", zachęcić ich do działania i przywrócić im zdolności prawidłowego pełnienia ról społecznych i zawodowych. Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 30 najemców. Po weryfikacji zakwalifikowano 12 osób. Pracują jako opiekunowie, konserwatorzy, portierzy - mówi Dorota Krakowska, dyrektor MOPS.

Czytaj też: Mieszkańcy odpracują zaległy czynsz

Problem zaległości w opłatach czynszowych w Tarnowie dotyczy obecnie prawie 1500 mieszkań, z czego ponad 700 ma zaległości powyżej jednego miesiąca. Łączna kwota zadłużenia wynosi prawie trzy mln zł, a 2/3 tej sumy generują dłużnicy z tej właśnie grupy.

- Realizacja projektu z pewnością przyczyni się do redukcji istniejącego zadłużenia i przerwie pętle, w którą nasi dłużnicy popadli - mówi Janusz Galas, prezes Miejskiego Zarządu Budynków. - Ale też pozwoli zweryfikować, które osoby naprawdę chcą wyjść z trudnej sytuacji życiowej, a którym obecny stan rzeczy wręcz odpowiada.

Osoby zakwalifikowane do pierwszego etapu projektu pracują na stażach finansowanych przez PUP. W przyszłości program zostanie poszerzony również o m.in. prace społecznie użyteczne czy roboty publiczne. Za swoją pracę będą otrzymywać wynagrodzenie/stypendium, z którego potrącone zostaną, indywidualnie ustalane kwoty na poczet spłaty zadłużenia w MZB.

- Z entuzjazmem podchodzimy do wszelkich inicjatyw, które mogą przyczynić się do zaktywizowania osób bezrobotnych. Posiadamy odpowiednie instrumenty, by móc zrealizować tego typu projekt i chcemy wykorzystać je możliwie najefektywniej - mówi Stanisław Dydusiak, dyrektor PUP.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy al. Matki bożej Fatimskiej 9 lub do Miejskiego Zarządu Budynków przy ul. Waryńskiego 9, gdzie będą mogły uzyskać szczegółowe informacje. Od efektów tegorocznego projektu uzależnione są: skala i zakres programu w roku 2014.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.