Zadłużeni mieszkańcy Kielc dostaną lokatorów

Do zadłużonych mieszkań komunalnych będą w Kielcach dosiedlani lokatorzy. Miejski Zarząd Budynków pracuje nad programem dokwaterowań, który wejdzie w życie na początku 2013 roku.
Zadłużeni mieszkańcy Kielc dostaną lokatorów

"Miastu brakuje lokali komunalnych i socjalnych. Równocześnie mamy takie sytuacje, że zadłużone są mieszkania trzypokojowe zajmowane przez jedną czy dwie osoby. Dokwaterowania mogą ograniczyć takie przypadki" - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Czytaj też: Nie płacisz czynszu? Dokwaterują ci lokatora

W stolicy województwa świętokrzyskiego nie ma gdzie wykwaterowywać 354 rodzin, które mają wyrok eksmisji z prawem do lokalu zastępczego. Na mieszkanie od gminy czeka też 266 bezdomnych i 532 osoby żyjące w trudnych warunkach.

"Równocześnie około tysiąca mieszkań w naszych zasobach ma zadłużenie. Lokatorzy nie płacą nawet bieżącego czynszu, a ich dochody nie pozwalają na ściągnięcie należności przez komornika. Stąd pomysł na dokwaterowania do nich rodzin będących w tej samej sytuacji" - poinformował we wtorek dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Aleksander Słoń.

Miasto pracuje nad programem dokwaterowań, który ma dotyczyć przede wszystkim niespłacających zadłużenia lokatorów z wyrokiem eksmisji do lokalu zastępczego. Zgodnie z przepisami gmina ma obowiązek zaproponować w takim przypadku minimum 5 metrów kw. lokalu na osobę. Kielce wolnych mieszkań tego typu nie mają.

"Program umożliwi gminie zrealizowanie choć części z ponad 350 wyroków eksmisji i odzyskanie mieszkań w zasobach komunalnych. Przy braku lokali zastępczych i lokatorach od lat nie płacących czynszu, których zaległości rosną, jest to pewne rozwiązanie. Wprowadzimy je w życie na początku 2013 roku po dokładnym dopracowaniu formalno-prawnym programu" - dodał Słoń.

W Kielcach jest około 5 tys. mieszkań komunalnych i blisko 500 lokali socjalnych i zastępczych. Obecne zadłużenie czynszowe mieszkańców to 20 mln zł. Według szacunków MZB w Kielcach 80 procent tej kwoty to zadłużenie około tysiąca lokatorów mieszkań komunalnych, którzy nie płacą czynszu na bieżąco mimo sądowych wyroków eksmisji za zaległości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE