PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagospodarowanie odpadów za 61 mln zł

  • GK    27 kwietnia 2011 - 09:49
Zagospodarowanie odpadów za 61 mln zł

28 kwietnia podpisana zostanie umowa o dofinansowanie projektu „System gospodarki odpadami Ślęza-Oława”. Projekt otrzymał 61 mln zł wsparcia ze środków unijnych.
Jest to jak do tej pory największe dofinansowanie dla projektów odpadowych na Dolnym Śląsku. Inwestycja realizowana będzie w gminie Oława w miejscowości Gać.

W ramach przedsięwzięcia zostanie zmodernizowana sortowania, w której zainstalowane mają być nowoczesne urządzenia optoelektroniczne rozpoznające rodzaj odpadów.

Dzięki temu sortowanie będzie odbywało się w dużej mierze automatycznie. Do tego przewidziano instalację do przetwarzania odpadów biodegradowalnych i produkcji biogazu, magazyny odpadów niebezpiecznych, zakup specjalistycznego sprzętu i budowę nowej kwatery.

Część środków ma być również przeznaczona na edukację ekologiczną mieszkańców oraz rozwój selektywnej zbiórki. Dzięki realizacji inwestycji zakład będzie spełniał surowe wymogi unijne np. w zakresie zmniejszenia stopnia składowania odpadów.

Możliwe stanie się również wyłączenie z użytkowania kilku mniejszych składowisk w regionie nie spełniających unijnych norm.
– Przygotowanie projektu jest dobrym przykładem współdziałania na poziomie lokalnym. Zaangażowanych w ten proces było 14 gmin z dwóch województw i 2 związki międzygminne” – mówi Rafał Szporko z firmy DS Consulting przygotowującej dokumentację aplikacyjną. Inwestycja, której niektóre elementy już są realizowane ma się zakończyć zgodnie z planem w 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.