Zagospodarowanie odpadów za 61 mln zł

28 kwietnia podpisana zostanie umowa o dofinansowanie projektu „System gospodarki odpadami Ślęza-Oława”. Projekt otrzymał 61 mln zł wsparcia ze środków unijnych.
Zagospodarowanie odpadów za 61 mln zł

Jest to jak do tej pory największe dofinansowanie dla projektów odpadowych na Dolnym Śląsku. Inwestycja realizowana będzie w gminie Oława w miejscowości Gać.

W ramach przedsięwzięcia zostanie zmodernizowana sortowania, w której zainstalowane mają być nowoczesne urządzenia optoelektroniczne rozpoznające rodzaj odpadów.

Dzięki temu sortowanie będzie odbywało się w dużej mierze automatycznie. Do tego przewidziano instalację do przetwarzania odpadów biodegradowalnych i produkcji biogazu, magazyny odpadów niebezpiecznych, zakup specjalistycznego sprzętu i budowę nowej kwatery.

Część środków ma być również przeznaczona na edukację ekologiczną mieszkańców oraz rozwój selektywnej zbiórki. Dzięki realizacji inwestycji zakład będzie spełniał surowe wymogi unijne np. w zakresie zmniejszenia stopnia składowania odpadów.

Możliwe stanie się również wyłączenie z użytkowania kilku mniejszych składowisk w regionie nie spełniających unijnych norm.
– Przygotowanie projektu jest dobrym przykładem współdziałania na poziomie lokalnym. Zaangażowanych w ten proces było 14 gmin z dwóch województw i 2 związki międzygminne” – mówi Rafał Szporko z firmy DS Consulting przygotowującej dokumentację aplikacyjną. Inwestycja, której niektóre elementy już są realizowane ma się zakończyć zgodnie z planem w 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE