PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagospodarują odpady na Warmii i Mazurach

  • PAP    27 kwietnia 2011 - 18:18
Zagospodarują odpady na Warmii i Mazurach

Za 284 mln zł powstanie system zagospodarowania odpadów komunalnych w 37 gminach Warmii i Mazur.
W ramach projektu powstanie system zagospodarowania odpadów w 37 gminach oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Olsztynie. Zgodnie z podpisaną w środę umową, inwestycję dofinansuje Unia Europejska.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisał w środę umowę z olsztyńskim Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi na dofinansowanie inwestycji służących - zgodnie z dyrektywami unijnymi - kompleksowemu zagospodarowaniu odpadów w regionie. Projekt zakłada stworzenie do września 2014 r. systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 37 gminach Warmii i Mazur oraz budowę w Olsztynie specjalistycznego Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów.

Jest to największa inwestycja na Warmii i Mazurach. Jej koszty szacowane są na 284 mln zł, z czego ponad 162 mln zł to środki unijne z Funduszu Spójności. Wniosek o dofinansowanie znalazł się na liście indywidualnych projektów Ministerstwa Środowiska.

Projekt przewiduje rozwiązanie problemu odpadów wytwarzanych przez 525 tys. mieszkańców regionu. Nowe zakłady mają przerabiać ok. 87 tys. ton odpadów rocznie. Zostanie zamkniętych i zrekultywowanych osiem dotychczasowych składowisk - w miejscowościach Kocioł Duży, Adamowo, Dywity, Zewłągi, Medyny, Kierwiny, Długa i Łęgajny.

Odpady pochodzące z 37 gmin uczestniczących w projekcie będą zwożone na nowoczesne składowisko w Wysiece pod Bartoszycami, w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej. Przewidziano tam również budowę kompostowni odpadów zielonych, magazynu odpadów niebezpiecznych, zakładu z instalacją do demontażu odpadów wielkogabarytowych i kruszenia odpadów budowlanych.

Stacje przeładunkowe i punkty gromadzenia odpadów powstaną w Medynach k. Lidzbarka Warmińskiego, Polskiej Wsi k. Mrągowa, Linowie k. Szczytna i Kotle Dużym k. Pisza. W tych miejscach odpady będą segregowane i przygotowywane do transportu.

W Tracku, dzielnicy przemysłowej Olsztyna, za 148 mln zł powstanie natomiast Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Pozwoli to zmniejszyć ilość odpadów wywożonych na składowisko. Obecnie na składowiska trafia blisko 90 proc. odpadów.

- Chcemy odwrócić te proporcje. Po przetworzeniu w nowym zakładzie tylko 12 proc. odpadów będzie wożone na składowisko. Pozostała część zostanie wykorzystana jako surowiec energetyczny lub jako surowce wtórne trafi do recyklingu - powiedział prezes Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego, Aleksander Socha.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.