PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagospodarują odpady z dwóch powiatów

  • PAP    19 maja 2012 - 14:05
Zagospodarują odpady z dwóch powiatów

Ponad 47 mln zł kosztowała budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach, który będzie obsługiwał powiaty myślenicki i limanowski w Małopolsce. Inwestycja otrzymała ponad 26 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.
Nowa fabryka jest wyposażona w sortownie i komory kompostowni, w których na kompost będą przerabiane odpady biodegradowalne.

Prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Ewa Kęsek powiedziała, że jest to najnowocześniejsza tego typu instalacja w województwie małopolskim. Zakład jako jedyny w regionie spełnia normy unijne dotyczące instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

"Sercem zakładu jest wielofunkcyjna hala, wyposażona w sortownie i szczelnie zamknięte komory kompostowni. Do sortowni będą przywożone wszystkie odpady. Po wyładowaniu ze śmieciarek zostaną przekazywane na system taśmociągów, sit, kabin sortowniczych i separatorów. Uzyskane w efekcie surowce i produkty zostaną sprzedane do zakładów zajmujących się ich przetwarzaniem albo do cementowni lub elektrociepłowni jako tzw. paliwo alternatywne" - wyjaśniła prezes.

Do betonowych, szczelnie zamkniętych komór kompostowni trafią organiczne odpady biodegradowalne, np. liście, obierki, resztki jedzenia, a także kawałki papieru czy drewna. Proces przerobienia ich na kompost będzie trwał ok. trzy tygodnie.

Prezes zaznaczyła, że dzięki nowoczesnej technologii i podwójnemu oczyszczaniu powietrza wszystkie uciążliwe zapachy, które powstają w trakcie przeróbki odpadów organicznych na kompost, zostaną zatrzymane, a na zewnątrz wydostanie się tylko czyste powietrze. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.