PARTNER PORTALU
  • BGK

Zainteresowanie kredytami na mieszkanie większe o ponad 33 proc.

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 12:43
Zainteresowanie kredytami na mieszkanie większe o ponad 33 proc.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w grudniu wnioskowało o nie ponad 7 tys. osób więcej niż rok wcześniej (fot.shutterstock.com)

O jedną trzecią wzrosło zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w grudniu 2017. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że wnioskowało o nie ponad 7 tys. osób więcej niż rok wcześniej.
  • Łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało w grudniu 2017 r. 40,64 tys. osób, w porównaniu do 33,58 tys. rok wcześniej
  • Podobnie jak w ubiegłym roku, średnia kwota kredytu wynosiła wtedy 221,92 tys. zł. 
  • Największe zainteresowanie było między świętami a Sylwestrem. 

Jak poinformowano, w grudniu, po słabszym listopadzie, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 33,7 proc., w porównaniu z grudniem 2016 r.

- Popyt rósł w kolejnych tygodniach grudnia i najwyższy był w okresie między świętami a Sylwestrem, co można wiązać ze składaniem wniosków pod ostatnią już pulę środków z programu MdM, która została rozdysponowana od razu w pierwszych dniach stycznia 2018 - powiedział, cytowany w komunikacie, główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

Jak zaznaczono, indeks w grudniu był niższy "od odczytu styczniowej dynamiki wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych", który wyniósł 41,5 proc. Średnia wartość indeksu w 2017 r. wyniosła 14,2 proc.

Środki na program "Mieszkanie dla Młodych" w 2018 roku skończyły się 3 stycznia. Wpłynęło 12,7 tysięcy wniosków, rozdysponowano 381 mln zł.

Czytaj więcej: Samorządy jednym z filarów nowej strategii BGK

Program Mieszkanie dla Młodych został uruchomiony w 2014 roku i obejmował dofinansowanie jedynie nowych mieszkań. Nowelizacja z 2015 roku umożliwiła m.in. kupno mieszkania z dopłatą z programu MdM także na rynku wtórnym i większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych.

Jak wynika z danych BGK, opublikowanych w listopadzie 2017 r., w 2014 r. z programu MdM wykorzystano 34 proc. dofinansowania (207 mln zł), w 2015 r. - 84 proc. (520,7 mln zł), w 2016 r. - 96 proc. (701 mln zł), a w 2017 roku - 99 proc. (740 mln zł).

Jak zauważają eksperci, po wygaśnięciu MdM trzeba zwrócić uwagę na program Mieszkanie plus oraz Indywidulane Konta Mieszkaniowe.

W programie Mieszkanie plus pierwsze rodziny już odebrały przydziały mieszkań. - Pakiet Mieszkanie plus to przede wszystkim niezbędne wsparcie dla stworzenia dostępnego cenowo zasobu mieszkań na wynajem, który obecnie w Polsce praktycznie nie występuje - informowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Program Mieszkanie plus jest realizowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) oraz BGK Nieruchomości.

KZN podpisał już porozumienia na budowę blisko 6 tys. mieszkań. Dodatkowo zawarł umowy z PKP SA oraz Pocztą Polską dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie plus. Pierwsze mieszkania zostaną oddane lokatorom na początku 2019 roku.

BGKN realizuje komercyjną część programu Mieszkanie plus. Powstają inwestycje m.in. Wałbrzychu, Gdyni, Warszawie, Kępnie i Katowicach. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla osób słabiej uposażonych. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,7 tys. już powstaje. Lokatorzy w Jarocinie i Białej Podlaskiej wprowadzą się do mieszkań w I kwartale br.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.