PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakład przerobu odpadów za 56 mln zł

  • PAP    22 lipca 2011 - 13:43
Zakład przerobu odpadów za 56 mln zł

W Spytkowie pod Giżyckiem powstanie największy na Mazurach nowoczesny zakład utylizacji odpadów komunalnych.
W piątek wmurowano akt erekcyjny inwestycji, która będzie kosztować 56 mln zł.

Budowa zakładu ma się zakończyć w grudniu 2012 roku i mają do niego wysyłać swe śmieci mazurskie gminy wiejskie i miejskie: Banie Mazurskie, Budry, Giżycko, Kruklanki, Miłki, Orzysz, Pozezdrze, Ryn, Srokowo, Węgorzewo i Wydminy.

Będzie to ok. 105 ton odpadów dziennie od ok. 100 tys. mieszkańców. Pracę w zakładzie znajdzie 40 osób.

Zlokalizowany na gruntach sołectwa Spytkowo zakład będzie się mieścił nieopodal drogi Giżycko-Węgorzewo, jego powierzchnia zajmie 6,26 ha, z czego ok. 3,5 ha będzie miała kwatera składowiskowa o pojemności ok. 350 tys. m. sześciennych.

Tam trafiać będą zutylizowane odpady, których nie będzie można zagospodarować w żaden inny sposób.

Trafiające do Spytkowa śmieci kierowane będą najpierw do hali sortowni, gdzie będą segregowane – odzyskiwane mają być m.in. szkło, makulatura, metale, tworzywa sztuczne) oraz odpady organiczne.

Wyselekcjonowane surowce wtórne kierowane będą do powtórnego zagospodarowania. Odpady organiczne mają być rozdrabniane i poddawane procesowi intensywnego kompostowania tak, by otrzymywać z nich tzw. gotowy stabilizat kompostowy, który może być wykorzystany np. do rekultywacji zamykanych składowisk odpadów.

W zakładzie mają być przyjmowane także odpady wielkogabarytowe np. gruz budowlany czy niebezpieczne dla środowiska, np. zużyte baterie.

Zakład ma w minimalnym stopniu oddziaływać na otoczenie – badania hydrologiczne (wód powierzchniowych) i hydrogeologiczne (wód podziemnych), a także geologiczno-inżynieryjne (struktura gruntu), wykazały, iż pod planowaną inwestycją znajduje się ponad 25-metrowa warstwa nieprzepuszczalnej gliny.

Mimo to pod składowiskiem i kwaterami kompostowymi zostanie ułożona warstwa izolacyjna z twardej folii i mat bentonitowych.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, zakład ten będzie najważniejszym elementem projektu gospodarowania odpadami komunalnymi w rejonie Wielkich Jezior.

Budowa składowiska i sortowni śmieci nie wywołuje protestów lokalnej społeczności – wśród mieszkańców wsi Spytkowo i najbliższej okolicy przeprowadzono akcję edukacyjną o inwestycji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • biocrudepolska, 2011-08-01 19:53:55

    Bo to poczatek drogi przerobu odpadow - warto wiec siegnac po rozwiazania jakie proponuja firmy - projekty typu BOOT - pod klucz z pelnym finansowaniem - takie rozwiazania proponuja kanadyjczycy, ktorzy to co natura przerabia w kilka tygodni, oni robia w kilka dni - a efektem jest energia i nawoz -... chetnych do rozmow zapraszamy do kontaktu z biocrudepolska - tadejurkiewicz@hotmail.com 32 209 44 56 ; 600 209 893  rozwiń