PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie już gotowy

  • AW    21 października 2015 - 13:57
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie już gotowy

Prace obejmowały budowę kompletnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych o łącznej przepustowości 119 500 Mg/rok (fot.controlprocess.pl)

Jak chwali się inwestor, to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych w południowej części Warmii.
Projekt pn. „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” realizowany przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK) właśnie dobiegł końca. W czwartek (22 października) odbędzie się uroczyste otwarcie zakładu.

Inwestycję realizowała spółka Control Process w 2015 roku w Konsorcjum z Vauche S.A. Wartość inwestycji zrealizowanej w formule „zaprojektuj i wybuduj” na rzecz ZGOK w Olsztynie wyniosła ponad 150 mln złotych.

Co zawiera Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych?

Prace obejmowały budowę kompletnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych o łącznej przepustowości 119 500 Mg/rok. Zakład opiera się o mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych z odzyskiem materiałowym.

Na terenie zakładu znajdą się następujące instalacje technologiczne:

- Punkt Przyjmowania Odpadów Komunalnych (PPO) o przepustowości 95 000 Mg/rok, którego funkcją jest przyjęcie trafiających do ZUOK w Olsztynie odpadów zmieszanych, ich zmagazynowanie oraz wstępne przetworzenie przed procesem biosuszenia .

- Segment Biologicznego Przetwarzania Odpadów (SBP) o przepustowości 95 000 Mg/rok,

- Segment Mechanicznego Przetwarzania Odpadów (SMP) o przepustowości 95 000 Mg/rok, którego funkcją jest wydzielenie frakcji wysokoenergetycznych ze strumienia odpadów po procesie biosuszenia.

W wyniku prowadzenia procesów mechanicznych, w instalacji powstaje paliwo z odpadów (tzw. RDF) o wartości opałowej ok. 16 MJ/kg, które magazynowane jest na terenie zakładu do momentu zbycia.

- Sortownia Odpadów Opakowaniowych (SOO) o przepustowości 16 000 Mg/rok, której funkcją jest wydzielenie i doczyszczenie ze strumienia odpadów z selektywnej zbiórki czystych frakcji handlowych takich jak: tworzywa sztuczne, makulatura, szkło.

- Segment Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych (DOW) o przepustowości 2 500 Mg/rok, którego funkcją jest przyjmowanie selektywnego strumienia odpadów wielkogabarytowych, magazynowania odpadów przed ich demontażem oraz ich unieszkodliwianie poprzez demontaż i rozdrobnienie.

- Segment Przerobu Odpadów Budowlanych (IPOB) o przepustowości 5 000 Mg/rok, którego funkcją jest selektywne gromadzenie odpadów budowlanych oraz ich przetwarzanie poprzez rozdrabnianie i przesiewanie.

- Magazyn Odpadów Niebezpiecznych (MON) o przepustowości 1 000 Mg/rok, którego funkcją jest magazynowanie odpadów niebezpiecznych do czasu uzbierania odpowiedniej partii, która jest przewożona do specjalistycznych zakładów unieszkodliwiania.

Wybudowany zakład ma umożliwić odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, odpadów z selektywnej zbiórki, odpadów budowlanych oraz odpadów wielkogabarytowych. Ponadto, w procesach prowadzonych w poszczególnych instalacjach, z odpadów odzyskane zostaną frakcje materiałowe oraz wytworzone zostanie wartościowe paliwo alternatywne jakim jest RDF.

Największą korzyścią z projektu jest organizacja gospodarowania odpadami i stworzenie możliwości pozyskiwania wartościowych surowców wtórnych oraz ograniczenie i zminimalizowanie strumienia odpadów kierowanych na składowiska zgodnie z polskimi i unijnymi wymogami prawnymi oraz najlepszymi dostępnymi technikami BAT.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.