PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach gotowy

  • PAP    11 maja 2012 - 19:39
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach gotowy

W piątek oddano do użytku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Siedliskach k. Ełku, który będzie odbierał odpady z dwunastu mazurskich gmin. Ekologiczna inwestycja powstała w niespełna dwa lata i kosztowała 86 mln zł.
Jak poinformowała spółka Eko-Mazury zakład unieszkodliwiania odpadów w Siedliskach będzie odbierał odpady komunalne od 158 tysięcy mieszkańców dwunastu gmin w czterech powiatach.

Rocznie do nowego zakładu trafi ok. 42 tys. ton śmieci z Ełku (gmina miejska i wiejska), Olecka, Gołdapi, Białej Piskiej, Kalinowa, Starych Juch, Prostek, Kowali Oleckich, Świętajna, Wieliczek i Dubeninek.

Zakład dysponuje nowoczesną technologią mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zebranych selektywnie. W pełni zautomatyzowana linia technologiczna segregacji odpadów pozwala o zmniejszyć o minimum 61 proc. ilość odpadów trafiających na składowisko.

Odzyskane z odpadów komunalnych frakcje zostaną wykorzystane jako surowce wtórne, kompost oraz paliwo alternatywne (RDF). Powstało również zaplecze techniczne do przetwarzania odpadów zebranych w systemie selektywnej zbiórki.

Projekt "Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów w Siedliskach k. Ełku" dofinansowany był ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Beneficjentem programu było Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Eko-Mazury, powołane przez Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna".

Prace budowlane trwały od września 2010 r. Wartość projektu przekraczała 86 mln zł, z czego 42 mln zł to środki unijne. Pożyczki inwestycyjnej w wysokości 15 mln zł udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałe 30 mln zł to środki miejscowych samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.