PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakład uzdatniania wody pnie się do góry

  • lk    8 listopada 2010 - 18:45
Zakład uzdatniania wody pnie się do góry

Do połowy wysokości budynku doprowadzono budowę nowego zakładu uzdatniania wody przy ul. Bokserskiej w Świdnicy.
W poniedziałek, 8 listopada wmurowano zabytkowy zawór, który pochodzi ze starej stacji, wybudowanej jeszcze w latach 70-tych XIX wieku. 

– Stara stacja jeszcze działa ale jest przestarzała technologicznie. Istniejące budynki, instalacje i urządzenia po ponad 100-letniej eksploatacji muszą zostać zastąpione nowymi. Obecnie ZUW nie pozwala na uzdatnienie większej ilości wody niż 5.000 m3 na dobę. Świdniczanie potrzebują wody bardzo dobrej jakości, dlatego budujemy nowy zakład – mówi Jacek Sochacki, prezes przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji w Świdnicy.

– Zakład uzdatniania wody to miejsce, o którym mówi się dopiero wtedy, gdy zaczyna brakować wody, bądź jest ona nie najlepszej jakości. Myślimy o przyszłości, dlatego miejska spółka – ŚPWiK – realizuje sztandarową inwestycję, budowę nowego ZUW. Dzięki temu mieszkańcy mogą być spokojni o dostawy wody dobrej jakości – dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Budowa nowego zakładu uzdatniania wody rozpoczęła się w lutym 2010 r. i zakończy się w marcu 2012 r. Nowy obiekt wybudowany zostanie z uwzględnieniem wszelkich zabezpieczeń przeciwpowodziowych w oparciu o doświadczenie z wielkiej wody z 1997 roku. Ma to się stać dzięki specjalnemu usytuowaniu obudów i odpowiedniej konstrukcji m. in. urządzeń energetycznych.

Nowy ZUW pozwoli na spełnienie surowych norm jakości wody zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Zakład przy ul. Bokserskiej będzie mógł uzdatnić 10.000 m3 wody na dobę. Po rozbudowie zyska jeszcze większe możliwości – nawet 16.800 m3/dobę.

Inwestycja będzie kosztowała blisko 11,6 mln zł. Nowobudowany ZUW jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czytaj też:

Ruda Śląska przebudowała kanalizację 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.