PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakład w Woli Pawłowskiej zyskuje status instalacji regionalnej

  • JL    29 lutego 2016 - 09:40
Zakład w Woli Pawłowskiej zyskuje status instalacji regionalnej
Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Woli Pawłowskiej będzie przerabiał więcej odpadów. Fot. Ciechanów.pl

Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Woli Pawłowskiej trafił na listę Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Pozwoli to Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Ciechanowie pozyskiwać większą ilość odpadów i w dużo większym stopniu wykorzystywać moce przerobowe i nowoczesne technologie oraz zwiększać przychody.

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Pawłowskiej pracuje w systemie mechaniczno-biologicznym (MBP). Trafiają tu odpady z kilku gmin regionu ciechanowskiego. Moce przerobowe części mechanicznej to 50 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych i 5 tys. ton odpadów surowcowych selektywnie zebranych rocznie na dwóch zmianach.

W części biologicznej przewidziano przetwarzanie 24 tys. ton frakcji drobnej wytworzonej w części mechanicznej i 2 tys. ton odpadów zielonych. Obecnie docierające do instalacji odpady stanowią mniej niż 50 proc. mocy przerobowej instalacji i są przetwarzane w systemie jednozmianowym.

Status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych umożliwi lepszą gospodarkę odpadami komunalnymi w regionie ciechanowskim i  osiągnięcie wysokich standardów ochrony środowiska.

Obecnie przetwarzane są odpady z Ciechanowa i kilku gmin ościennych. Teraz możliwość dotyczy odbioru odpadów z całego regionu.

Część mechaniczna przetwarzania odpadów komunalnych to hala z wydzielonym sektorem rozładunku oraz linia technologiczna ze specjalistycznymi systemami i separatorami. W ciągu technologicznym są kabiny sortownicze, w których są ręcznie sortowane są poszczególne frakcje odpadów surowcowych jak szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe.

Frakcje palne wydzielane ze zmieszanych odpadów komunalnych jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego tzw. RDF przekazywane są wyspecjalizowanym firmom. Frakcja drobna odpadów do 80 mm, wydzielona ze zmieszanych odpadów, trafia do części biologicznej instalacji.

Odpady balastowe, których nie można wykorzystać gospodarczo przewożone są do unieszkodliwiania na składowisku. Część biologiczna instalacji służy do kompostowania wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji drobnej do 80 mm. Składa się ona z betonowych modułów ze specjalistycznymi systemami oraz z placu dojrzewania odpadów.

W zamkniętych modułach, tzw. biodegmach odpady przechodzą fazę intensywnego kompostowania po czym trafiają na plac dojrzewania. W wyniku tych procesów uzyskiwany jest tzw. stabilizat, który jako odpad bezpieczny dla środowiska można zdeponować na składowisku powiązanym z RIPOK.

Na składowisko trafia między innymi balast posortowniczy czy odpady budowlane. Nowe systemy i technologie w zakresie przetwarzania wpływają na zmniejszenie odpadów przeznaczonych do składowania, co jest bardzo istotne w kontekście ochrony środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.