PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończono I etap gazyfikacji świętokrzyskiego

  • PAP    3 października 2014 - 16:44
Zakończono I etap gazyfikacji świętokrzyskiego

W Woli Wiśniowej (świętokrzyskie) otwarto stację redukcyjno-pomiarową zasilającą w gaz teren miasta i gminy Włoszczowa. Tym samym zakończono warty 44 mln zł pierwszy etap gazyfikacji zachodniej części Świętokrzyskiego.
Oprócz Włoszczowy, gazociąg dotrze także do miasta Małogoszcz, położonego w północnej części powiatu jędrzejowskiego.

Łącznie powstało 43,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia oraz ok. 12 km gazociągu średniego ciśnienia. Wartość tej inwestycji to 44,4 mln zł z czego 14,5 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej. "Bez środków unijnych trudno byłoby tę inwestycję zrealizować" - przyznał podczas uroczystego otwarcia stacji redukcyjno-pomiarowej w Woli Wiśniowej dyrektor tarnowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Banaś.

Podkreślił, że dużo łatwiej było podjąć decyzję o rozpoczęciu inwestycji, mając w perspektywie dużego odbiorcę jakim są Zakłady Wapiennicze Lhoist w Bukowie (pow. włoszczowski). "To siła napędowa tego projektu" - podkreślił. Dodał, że firma odbiera już "duże ilości gazu" od czerwca br.

Nowowybudowany gazociąg jedną "nitką" przebiega od Jędrzejowa do Węgleszyna (pow. jędrzejowski), tam rozdziela się na dwie odnogi. Pierwsza biegnie w kierunku północno-wschodnim do Małogoszcza i dalej m.in. do miejscowości Bukowa, druga zaś w kierunku północno-zachodnim do Włoszczowy.

Czytaj też:  Karpiński:odbiorcy końcowi w Polsce otrzymują gaz bez zakłóceń

"To dla mieszkańców miasta zakończenie ery butli gazowej i rozpoczęcie nowej - dostępu do gazu z sieci" - mówił w piątek burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski. Przyznał, że jeszcze kilka lat temu taka inwestycja leżała wyłącznie w sferze marzeń mieszkańców tych terenów.

"Znika kolejna biała plama na terenie województwa świętokrzyskiego i stwarza, ogromne możliwości rozwoju powiatów włoszczowskiego i jędrzejowskiego" - ocenił dyrektor kieleckiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa oddział w Tarnowie Józef Katra. Jego zdaniem samorządy mają teraz kolejny mocny argument dla potencjalnych inwestorów, by rozpoczęli działalność w tym rejonie.

Według Katry Włoszczowa może liczyć na 5 mln metrów sześciennych rocznie a dużo mniejszy pod względem liczby mieszkańców Małogoszcz na 22 mln metrów sześciennych rocznie gazu. Wyjaśnił, że różnica wynika z faktu, że do sieci od strony drugiego wymienionego miasta, już podłączony jest m.in. duży odbiorca przemysłowy - Zakłady Wapiennicze Lhoist Bukowa.

Katra jest spokojny o pozyskanie odbiorców indywidualnych. Jego zdaniem punkty konsultacyjne działające m.in. we Włoszczowie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. "Liczymy, że tylko w tym mieście w 2015 roku do sieci podłączonych będzie pierwszych stu odbiorców indywidualnych" - mówił. Dodał, że trwają także rozmowy z potencjalnymi odbiorcami przemysłowymi.

Nadal trwają prace związane z budową sieci rozdzielczej, dzięki której gaz dotrze m.in. do odbiorców indywidualnych. Całkowity koszt gazyfikacji zachodniej części województwa ma wynieść 79 mln zł, z czego 28 mln zł będzie pochodziło z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Położoną w zachodniej części województwa świętokrzyskiego Włoszczowę zamieszkuje prawie 11 tys. mieszkańców. Łącznie z częścią wiejską gminy żyje tam 20,5 tys. ludzi. Na obszarze miasta działa kilka zakładów przemysłowych z branż stolarki okiennej i drzwiowej, elektrotechniczej, obróbki aluminium oraz spożywczej. W Małogoszczu natomiast mieszka ok. 4 tys. osób, a w całej gminie ok 11 tys. W okolicy działa m.in duża cementownia oraz zakłady wapiennicze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.