PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończono jedną z największych inwestycji wodociągowych

  • bad    21 września 2015 - 17:30
Zakończono jedną z największych inwestycji wodociągowych

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody Mosina kosztowała blisko 270 mln zł. Fot. mat. prasowe

Zakończyła się realizacja jednej z największych inwestycji wodociągowych w kraju. Rozpoczęta w styczniu 2010 r. modernizacja Stacji Uzdatniania Wody Mosina, obiektu poznańskiej spółki Aquanet, trwała 67 miesięcy i kosztowała blisko 270 mln zł.
Od stycznia 2015 r. Poznaniacy mają w swoich kranach zdatną do picia, czystą i smaczną wodę. To efekt zakończonej w pierwszych dniach września br. modernizacji Stacji Uzdatniania Wody Mosina, prowadzonej przez firmę PTB Nickel.

W trakcie trwającej ponad 5,5 roku inwestycji Aquanetu dostarczono na budowę 3,5 tysiąca ton stali zbrojeniowej, czyli tyle ile waży 16 dreamlinerów. Zużyto 41 tysięcy m3 betonu, który wystarczyłby do postawienia ponad 1300 domów jednorodzinnych. Wykonano wykopy o łącznej wielkości boiska piłkarskiego, głębokiego na blisko 10 m, w które wbito 15 tys. m2 ścianek szczelnych.

Długość ułożonych zewnętrznych sieci technologicznych i wodno-kanalizacyjnych odpowiada odległości z Mosiny do Lubonia (11 km). A wybudowane na terenie modernizowanej stacji nowe drogi i chodniki zajmują obszar równy powierzchni poznańskiego Starego Rynku (2 ha).

Stacja produkuje wysokiej jakości wodę

Zakończona modernizacja stacji wodociągowej w Mosinie jest częścią ogromnego, bo wartego ponad 600 mln zł projektu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap I”. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, wybudowany w 1968 roku obiekt zwiększył swoją wydajność o 50% - ze 100 tysięcy do 150 tysięcy m3 na dobę. Nowe parametry stacji pozwolą na pełne zabezpieczenie nowo powstających inwestycji na terenie całej Aglomeracji Poznańskiej

- Dokonana w ciągu ostatnich lat modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie była dla Aquanetu
i generalnego wykonawcy ogromnym wyzwaniem. Wszystkie prace inwestycyjne odbywały się na czynnym obiekcie – mówi Paweł Chudziński, prezes Aquanet SA. - Nawet na chwilę nie można było przerwać produkcji i dostawy wody dla mieszkańców Poznania i okolic. Na szczęście udało się zrealizować to zadanie dzięki ogromnej determinacji fachowców z Aquanetu oraz PTB Nickel.

Czytaj też: Łódzkie wodociągi będą używać robotów do usuwania awarii

W efekcie owocnej współpracy powstał nowoczesny, bezpieczny dla środowiska naturalnego obiekt. Stacja produkuje wysokiej jakości wodę dla niemal 60% mieszkańców Aglomeracji Poznańskiej, którą śmiało można pić bezpośrednio z kranu. Woda jest teraz mniej chlorowana, gdyż zastosowano nowoczesne procesy uzdatniania wody, bazujące na ozonowaniu i filtracji poprzez węgiel aktywny. Krystalicznie czysta i smaczna woda to najbardziej wymierny efekt tej inwestycji, którego nie udałoby się osiągnąć bez dotacji z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Rozpoczęta w styczniu 2010 r. modernizacja SUW Mosina została podzielona na cztery etapy.
W ramach pierwszego z nich, w ciągu 24 miesięcy, konsorcjum kierowane przez spółkę
Hydrobudowa 9 wybudowało i uruchomiło napowietrzalnię oraz obiekty służące do oczyszczania popłuczyn powstających w procesie płukania filtrów pospiesznych. Natomiast prace zaplanowane
w trzech kolejnych etapach, zakończonych odpowiednio w listopadzie 2013 r. oraz styczniu i wrześniu br., zrealizowała już firma PTB Nickel.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.