PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończył się strajk w PKS Krosno

  • PAP    27 sierpnia 2012 - 15:26
Zakończył się strajk w PKS Krosno

Zakończył się trwający od środy strajk okupacyjny w PKS Krosno. W poniedziałek wszystkie autobusy wyruszyły na trasy zgodnie z rozkładem jazdy. Spełniony został m.in. najważniejszy postulat strajkujących - odwołany został prezes spółki.
Spór zbiorowy między związkami zawodowymi działających w PKS a szefostwem spółki trwał już kilka miesięcy. W czerwcu załoga przeprowadziła dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Powodem nieporozumień było m.in. niewypłacenie zaległych premii oraz brak możliwości porozumienia z prezes PKS. Załoga zarzucała mu m.in. mobbing.

Czytaj też: Nie ma porozumienia ws. PKS Krosno

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa starostwa w Krośnie Ewa Bukowiecka, podpisane porozumienie zakłada m.in. odwołanie prezesa PKS.

Kolejne punkty przewidują, że wobec uczestników strajku nie będą wyciągane konsekwencje; natomiast strona związkowa zobowiązała się nie podejmować akcji strajkowej przez pół roku.

W dokumencie zapisano również, że do pracy przywrócony będzie szef Solidarności w PKS Krosno Eugeniusz Szczambura (w dniu, w którym wręczono mu dyscyplinarne wypowiedzenie z pracy, rozpoczął się strajk okupacyjny). Warunkiem jest prawomocny wyrok w sądzie pracy w postępowaniu, jakie jest prowadzone przeciw niemu na wniosek odwołanego już prezesa spółki.

Czytaj też: PKS w Krośnie nie jeździ

Jak powiedział w poniedziałek Szczambura, strajk zakończył się sukcesem załogi.

<!-- pagebreak //-->

"Osiągnęliśmy najważniejszy punkt, czyli prezes został odwołany. Teraz będziemy czekać na nowego prezesa, mamy nadzieję, że jego sposób postępowania wobec załogi będzie zupełnie inny niż dotychczasowego" - dodał.

Zdaniem starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka, koniec strajku to dobra wiadomość nie tylko dla pasażerów, ale również dla załogi. "Mam nadzieję, że w przyszłości współdziałanie zarządu spółki oraz związków zawodowych doprowadzi do tego, że ta firma będzie mogła normalnie funkcjonować i utrzyma się na rynku" - zaznaczył Juszczak.

PKS Krosno istnieje ponad 60 lat. W firmie pracuje ponad 200 osób. Właścicielem spółki od ubiegłego roku jest powiat krośnieński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.