PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończyła się budowa jednego z najważniejszych polskich gazociągów

  • wnp.pl (Dariusz Malinowski)    11 marca 2014 - 13:00
Zakończyła się budowa jednego z najważniejszych polskich gazociągów

Gotowy jest już gazociąg Świnoujście - Szczecin. Rura o długości 80 kilometrów jest kluczowym elementem krajowej infrastruktury gazowej. Bez niej nie można byłoby odbierać gazu z budowanego w Świnoujściu terminala LNG.
- Prace nad gazociągiem zostały już zakończone. Trwa odbiór techniczny. Spodziewamy się, że do końca maja otrzymamy pozwolenie na użytkowanie - powiedziała nam Małgorzata Polkowska, rzecznik Gaz-Systemu, która to spółka odpowiadała za budowę gazociągu.

Nowo wybudowane połączenie ma średnicę 800 mm. Gazociąg kosztował 85 mln euro, aż połowę dała Unia Europejska. Rocznie gazociągiem będzie można przesłać ponad 7,5 mld m3 gazu. To w zupełności wystarczy, by rurą mógł być przesyłany cały gaz jaki odbierze terminal LNG w Świnoujściu.

I właśnie zdolności przesyłowe oraz fakt połączenia Świnoujścia ze Szczecinem powodują, że wybudowana rura ma ogromne znaczenie.

Tylko dzięki niej będzie możliwe odebranie gazu z metanowców jakie zawiną do portu w Świnoujściu. Bez rury budowa terminala na wyspie Wolin byłaby bezzasadna. Gazu nie byłoby jak przesłać w głąb Polski.

Dodatkowe znaczenie właśnie wybudowany gazociąg ma w kontekście planów budowy korytarza gazowego łączącego Polskę poprzez Czechy, Słowację i Węgry z Chorwacją. Tzw. korytarz Pólnoc-Południe ma połączyć dwa terminale gazowe - Polski w Świnoujściu i Chorwacki na wyspie Krk. Aby jednak to było możliwe potrzebne jest wybudowanie tysięcy kilometrów nowych gazociągów. Jednym z nich jest rura łącząca Świnoujście ze Szczecinem.

Znaczenie inwestycje jest jeszcze większe jeżeli weźmie się pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie. Okupacja przez Rosjan Krymu powoduje, że nie pewna jest kwestia dostaw gazu do Unii Europejskiej. Budowa terminala w Świnoujściu i szeregu gazowych połączeń na terenie krajów w znaczący sposób zwiększyłaby bezpieczeństwo gazowe kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.