Zakopane zamierza pozbyć się smogu

W czasie ferii szkolnych nad Zakopanem pojawia się czarna chmura zanieczyszczeń. Jest to m.in. spowodowane ogrzewaniem budynków paliwem złej jakości. Władze miasta chcą to zmienić przez rozwój geotermii.
Zakopane zamierza pozbyć się smogu
- Przyczyną tego zjawiska jest emisja zanieczyszczeń przede wszystkim z ogrzewania budynków paliwem złej jakości i spalinami komunikacyjnymi oraz niekorzystne warunki rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, czyli niska temperatura i brak wiatru - powiedział Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie Ryszard Listwan.

Szczególnie wysokie stężenia pyłu zawieszonego wystąpiło w Zakopanem w dniach 1, 5 i 6 stycznia br., kiedy średnio przekroczyło dopuszczalne normy nawet siedmiokrotnie. W ubiegłym roku dobowa dopuszczalna norma poziomu pyłu zawieszonego była w Zakopanem przekroczona aż przez 125 dni.

Zakopane, podobnie jak większość miast w województwie małopolskim, jest położone w kotlinie górskiej, co sprzyja tworzeniu się smogu nad miastem. W okresie najazdu turystów spalana jest większa ilość paliwa w celach grzewczych, co skutkuje nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Do tego dochodzi duży ruch samochodowy. W efekcie w powietrzu jest bardzo wysokie stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10, którego poziom dopuszczalny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy 200 mikrogramów na metr sześcienny.

- Jakość powietrza w Zakopanem może poprawić dalszy rozwój sieci geotermalnej - twierdzi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Po wprowadzeniu w Zakopanem w 1999 roku ogrzewania geotermalnego zanieczyszczenie powietrza w tym mieście zmalało o około 50 proc. w stosunku do lat poprzednich.

Władze Zakopanego chcą przeznaczyć na rozbudowę sieci geotermalnej pieniądze z podatku, który Geotermia Podhalańska wpłaca do kasy miejskiej. - Wtedy zwielokrotnilibyśmy ilość podłączeń indywidualnych odbiorców ciepła geotermalnego. Pomysł ten będzie analizowany od strony prawnej - dodał burmistrz.

W tym tygodniu ma odbyć się spotkanie burmistrza Zakopanego z przedstawicielami geotermii, gazownictwa i energetyki na temat rozwoju sieci energetycznych i likwidacji palenisk stałych na terenie miasta.

W Zakopanem ciepłem geotermalnym ogrzewanych jest ponad tysiąc budynków, głównie dużych hoteli, pensjonatów oraz osiedli. - Stanowi to między 30-40 procent ogólnego zapotrzebowania na ciepło w Zakopanem - powiedział prezes Geotermii Podhalańskiej Czesław Ślimak.

Koszty przyłączenia sieci geotermalnej do budynku ponosi Geotermia Podhalańska. Właściciel na własny koszt musi wykonać instalację wewnętrzną. W przypadku domu jednorodzinnego jest to koszt od 6 do 8 tysięcy złotych.

Przez ostatnie dwa lata do sieci geotermalnej podłączono ponad sto budynków. Według danych Geotermii Podhalańskiej średnia cena za jeden gigadżul ciepła dostarczanego do odbiorcy to 47 złotych. - Jest to jedno z najtańszych źródeł ciepła - powiedział Ślimak.

- Mieszkańcy Zakopanego są chętni do przyłączania swoich domów do sieci geotermalnej, natomiast problemem jest z uzyskaniem zgody właścicieli gruntów na przekopanie terenu, aby pod ziemią ułożyć rury - dodał prezes Ślimak.

Smog pojawia się nad Zakopanem, kiedy występuje zjawisko inwersji. Nad gruntem jest wówczas powietrze zimne, zanieczyszczone a cieplejsze utrzymuje się powyżej, blokując swobodny odpływ spalin. Spaliny, które gwałtownie się wychładzają, utrzymują się na niskim pułapie tworząc chmurę czarnego smogu. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

a gdzie zieloni dlaczego nie popierają geotermi

sasza, 2010-06-13 12:51:21 odpowiedz

Ideologiczna walka z o. Tadeuszem Rydzykiem spowodowała zastopowanie przez rząd programu rozwoju pozyskiwania energii cieplnej ze źródeł geotermalnych. Jest to ewidentne szkodnictwo gospodarcze, które powinno spowodować wszczęcie śledztwa, gdyż przynosi ewidentne straty gospodarcze.

Aleksander, 2010-03-05 07:49:59 odpowiedz

A gdzie są fundusze unijne, tylko na wiatraki i elektrownie jądrowe? Po co budować kiepskie reaktory ja po najlepszym reaktorze we wszechświecie chodzimy.Chyba do wywiercenia dziury w ziemi nie potrzeba francuskiej technologii, a doświadczenie już mamy. Tylko rząd wychodzi z założenia że nie będzie ...ich jakiś (przepraszam za wyrażenie ) klecha uczył co jak to robić!!!! Lepiej płacić choć nie mamy czym bo 650mld długu niż takiemu człowiekowi przyznać rację i przeprosić, nie tylko jego, ale i cały naród za marnotrawienie pieniędzy podatników. rozwiń

zibikpc, 2010-02-14 19:19:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE