PARTNER PORTALU
 • BGK

Zakopane zamierza pozbyć się smogu

 • PAP    2 lutego 2010 - 12:02
Zakopane zamierza pozbyć się smogu

W czasie ferii szkolnych nad Zakopanem pojawia się czarna chmura zanieczyszczeń. Jest to m.in. spowodowane ogrzewaniem budynków paliwem złej jakości. Władze miasta chcą to zmienić przez rozwój geotermii.
- Przyczyną tego zjawiska jest emisja zanieczyszczeń przede wszystkim z ogrzewania budynków paliwem złej jakości i spalinami komunikacyjnymi oraz niekorzystne warunki rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, czyli niska temperatura i brak wiatru - powiedział Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie Ryszard Listwan.

Szczególnie wysokie stężenia pyłu zawieszonego wystąpiło w Zakopanem w dniach 1, 5 i 6 stycznia br., kiedy średnio przekroczyło dopuszczalne normy nawet siedmiokrotnie. W ubiegłym roku dobowa dopuszczalna norma poziomu pyłu zawieszonego była w Zakopanem przekroczona aż przez 125 dni.

Zakopane, podobnie jak większość miast w województwie małopolskim, jest położone w kotlinie górskiej, co sprzyja tworzeniu się smogu nad miastem. W okresie najazdu turystów spalana jest większa ilość paliwa w celach grzewczych, co skutkuje nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Do tego dochodzi duży ruch samochodowy. W efekcie w powietrzu jest bardzo wysokie stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10, którego poziom dopuszczalny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy 200 mikrogramów na metr sześcienny.

- Jakość powietrza w Zakopanem może poprawić dalszy rozwój sieci geotermalnej - twierdzi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Po wprowadzeniu w Zakopanem w 1999 roku ogrzewania geotermalnego zanieczyszczenie powietrza w tym mieście zmalało o około 50 proc. w stosunku do lat poprzednich.

Władze Zakopanego chcą przeznaczyć na rozbudowę sieci geotermalnej pieniądze z podatku, który Geotermia Podhalańska wpłaca do kasy miejskiej. - Wtedy zwielokrotnilibyśmy ilość podłączeń indywidualnych odbiorców ciepła geotermalnego. Pomysł ten będzie analizowany od strony prawnej - dodał burmistrz.

W tym tygodniu ma odbyć się spotkanie burmistrza Zakopanego z przedstawicielami geotermii, gazownictwa i energetyki na temat rozwoju sieci energetycznych i likwidacji palenisk stałych na terenie miasta.

W Zakopanem ciepłem geotermalnym ogrzewanych jest ponad tysiąc budynków, głównie dużych hoteli, pensjonatów oraz osiedli. - Stanowi to między 30-40 procent ogólnego zapotrzebowania na ciepło w Zakopanem - powiedział prezes Geotermii Podhalańskiej Czesław Ślimak.

Koszty przyłączenia sieci geotermalnej do budynku ponosi Geotermia Podhalańska. Właściciel na własny koszt musi wykonać instalację wewnętrzną. W przypadku domu jednorodzinnego jest to koszt od 6 do 8 tysięcy złotych.

Przez ostatnie dwa lata do sieci geotermalnej podłączono ponad sto budynków. Według danych Geotermii Podhalańskiej średnia cena za jeden gigadżul ciepła dostarczanego do odbiorcy to 47 złotych. - Jest to jedno z najtańszych źródeł ciepła - powiedział Ślimak.

- Mieszkańcy Zakopanego są chętni do przyłączania swoich domów do sieci geotermalnej, natomiast problemem jest z uzyskaniem zgody właścicieli gruntów na przekopanie terenu, aby pod ziemią ułożyć rury - dodał prezes Ślimak.

Smog pojawia się nad Zakopanem, kiedy występuje zjawisko inwersji. Nad gruntem jest wówczas powietrze zimne, zanieczyszczone a cieplejsze utrzymuje się powyżej, blokując swobodny odpływ spalin. Spaliny, które gwałtownie się wychładzają, utrzymują się na niskim pułapie tworząc chmurę czarnego smogu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • sasza, 2010-06-13 12:51:21

  a gdzie zieloni dlaczego nie popierają geotermi
 • Aleksander, 2010-03-05 07:49:59

  Ideologiczna walka z o. Tadeuszem Rydzykiem spowodowała zastopowanie przez rząd programu rozwoju pozyskiwania energii cieplnej ze źródeł geotermalnych. Jest to ewidentne szkodnictwo gospodarcze, które powinno spowodować wszczęcie śledztwa, gdyż przynosi ewidentne straty gospodarcze.
 • zibikpc, 2010-02-14 19:19:47

  A gdzie są fundusze unijne, tylko na wiatraki i elektrownie jądrowe? Po co budować kiepskie reaktory ja po najlepszym reaktorze we wszechświecie chodzimy.Chyba do wywiercenia dziury w ziemi nie potrzeba francuskiej technologii, a doświadczenie już mamy. Tylko rząd wychodzi z założenia że nie będzie ...ich jakiś (przepraszam za wyrażenie ) klecha uczył co jak to robić!!!! Lepiej płacić choć nie mamy czym bo 650mld długu niż takiemu człowiekowi przyznać rację i przeprosić, nie tylko jego, ale i cały naród za marnotrawienie pieniędzy podatników.  rozwiń