PARTNER PORTALU
 • BGK

Zakręcą się wiatraki za 60 mln euro

 • AW    14 maja 2012 - 09:49
Zakręcą się wiatraki za 60 mln euro

Uruchomienie wartej ponad 60 mln euro inwestycji w Nowym Stawie planowane jest na I połowę 2013 roku. Władze miasta liczą, że wiatrowa farma przełoży się na miejsca pracy.
W Nowym Stawie na Żuławach Wiślanych powstanie kolejna, już czwarta, farma wiatrowa wybudowana przez RWE Renewables Polska. Na wartą ponad 60 milionów euro inwestycję, składać się będzie 19 turbin wiatrowych  o mocy 2,05 MW każda.

Jak podaje tamtejszy magistrat, pierwsze urządzenia zostaną dostarczone na plac budowy we wrześniu, do tego czasu będą prowadzone prace przygotowawcze. Nowy park wiatrowy zostanie podłączony do sieci na terenie działania Energa Operator.

- Farma wiatrowa RWE będzie największą inwestycją na terenie gminy Nowy Staw. Mamy nadzieję, że na etapie budowy powstaną miejsca pracy dla naszej społeczności a samo przedsięwzięcie długofalowo przyczyni się również do rozwoju i promocji miasta oraz gminy – mówi Jerzy Szałach burmistrz Nowego Stawu.

RWE Renewables Polska, należące do RWE Innogy, planuje do 2015 roku wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 300 MW. Od 2009 roku kiedy została uruchomiona pierwsza inwestycja RWE, firma posiada już 108 megawatów produkowanych z wiatru.

Pierwsza inwestycja – oddany w 2009 roku Park Wiatrowy Suwałki – składa się z 18 turbin, każda o mocy 2,3 MW. W 2011 roku RWE uruchomiło kolejne farmy wiatrowe w Pieckach i Tychowie. Farma Wiatrowa Piecki posiada moc zainstalowaną na poziomie 32 megawatów (16 turbin po 2 MW), natomiast Farma Wiatrowa w Tychowie 15 turbin o mocy 2,3 MW.

- Do końca 2015 roku wydamy na inwestycje w Polsce ok. 2 mld zł. Między innymi dzięki naszym inwestycjom nasz kraj ma szansę stać się regionalnym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej, zarówno jeśli chodzi o liczbę instalacji, jak również o ich jakość i technologiczne zaawansowanie. Grupa RWE korzysta z najlepszych dostępnych technologii, które charakteryzują się wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem. Farma wiatrowa w Nowym Stawie będzie tego najlepszym przykładem -zapewnia Robert Macias członek zarządu RWE Renewables Polska.

Czytaj też: Wiatraki psują krajobraz

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • rrr, 2012-05-15 09:15:54

  moze nowe miejsca pracy w niemczech przy produkcji tego badziewia i wiecej niewolnikow pracujacych w kopalniach w chinach dla wydobycia surowcow z ktorych robi sie te maszynki do wysysania pieniedzy z kieszeni podatnikow na rzecz mega korporacji , ktore traktują tereny ,,intystycyjne;; jak trzeci sw...iat,zawłaszcajac krajobraz i niszczac zycie miejscowym , jezeli wladze natychmiast nie zatrzymaja tego procesu ludzie w koncu wystapia zbrojnie przeciwko takim wladzom na uslugach korporacji.  rozwiń
 • ali, 2012-05-14 21:49:12

  hahaha jakie miejsca pracy co za cymbał ten artykuł pisał , toć fermy są bezobsługowe, sterowane komputerowo nie koniecznie nawet z Polski!!!
 • rrr, 2012-05-14 17:34:55

  ,,,no- przeciez powstanie kilka etatow w zatrudniaku do obslugi setek bezrobotnych ktorych wegeneruje krajobraz wiatrakowy ,,,,,