PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakusy gminy na komunikację publiczną

  • GK    7 marca 2012 - 07:42
Zakusy gminy na komunikację publiczną

Samorząd, powierzając świadczenie usług komunikacyjnych wybranym firmom, traci prawo do ustalania regulaminu korzystania z publicznego transportu zbiorowego. Może go tylko zatwierdzać.
Tak stwierdził wojewoda dolnośląski unieważniając uchwałę Rady Miejskiej Bielawy w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego, wprowadzenia przepisów porządkowych przy przewozie osób i bagażu ręcznego oraz określenia ulg i wzoru dokumentów potrzebnych przy korzystaniu z ulg w przejazdach pojazdami lokalnymi transportu zbiorowego.

Rada ustaliła, że bilety można nabywać u prowadzącego pojazd, we wszystkie dni tygodnia przez całą dobę, a zakup biletu powinien nastąpić na przystanku, na którym pasażer wsiada. Rada zaznaczyła też, że opłata powinna być wniesiona odliczoną kwotą lub nominałem pieniężnym nieznacznie odbiegającym od ceny biletu.

Wojewoda stwierdził jednoznacznie, że zapis ten stanowi element regulaminu korzystania z usług publicznego transportu zbiorowego. Tymczasem rada nie ma prawa do nadania takiego regulaminu.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 9 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym podmiotem właściwym do nadania regulaminu korzystania z usług publicznego transportu zbiorowego jest: organizator, operator lub grupa operatorów z zastrzeżeniem, że regulamin taki musi być zatwierdzony przez organizatora oraz przewoźnika.

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego w Bielawie jest gmina Bielawa, natomiast operatorami są wyłonione w przetargach firmy przewozowe specjalizujące się w publicznym transporcie zbiorowym.

Wojewoda stwierdził, że skoro organizator publicznego transportu drogowego, jakim jest jednostka samorządu terytorialnego, wyznaczył określonych operatorów jako podmioty właściwe do świadczenia usług na rzecz korzystających z transportu, z chwilą przejęcia przez operatorów realizacji zadań tym zakresie, organizator ten utracił uprawnienie do ustanowienia regulaminu na rzecz powołanego przez siebie operatora.

„Tym samym, w przedmiotowej sprawie podmiotem, który właściwy jest do nadania regulaminu korzystania z usług publicznego transportu zbiorowego jest grupa operatorów. Uprawnienie gminy Bielawa w tym zakresie ogranicza się do zatwierdzenia tego regulaminu” – argumentuje wojewoda. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Toronto City, 2012-03-08 15:40:40

    W całym cywlizowanym świecie - transport pasażerski jest jednym z kryteriów dokonywania oceny działania samorządu - u nas transport gminny jest niemal wyklęty i niemal surowo zabroniony - musi przynosić zyski właścicielom a nie wypełniać potrzebę publiczną... Czy leci z nami jeszcze pilot?...  rozwiń