PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakusy radnych na elektroniczną portmonetkę

  • GK    6 kwietnia 2012 - 07:08
Zakusy radnych na elektroniczną portmonetkę

Rada miejska nie ma prawa do wprowadzenia opłaty manipulacyjnej przy zwrocie środków wpłaconych na elektroniczną portmonetkę, usługę, która pozwala doładować elektroniczny bilet okresowy.
Rada Miejska Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta) podjęła uchwałę w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe transportu zbiorowego białostockiej komunikacji miejskiej. Przyjęto, że przy zwrocie środków wpłaconych na elektroniczną portmonetkę na Białostockiej Karcie Miejskiej pobiera się opłatę manipulacyjną w wysokości 5 zł.

Według wojewody podlaskiego przepis ten został przyjęty bez podstawy prawnej, ponieważ kompetencji do przyjęcia takich unormowań nie zawiera ustawa z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach. Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy rada gminy może ustalać ceny urzędowe za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym w zakresie zadania o charakterze użyteczności publicznej w gminnych przewozach pasażerskich oraz za przewozy taksówkami na terenie gminy.

Wojewoda zauważył też, że podstawy prawnej do wprowadzenia opłaty manipulacyjnej przy zwrocie środków wpłaconych na elektroniczną portmonetkę nie zawiera także rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie sposobu ustalenia wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej.

– Biorąc pod uwagę powyższe organ nadzoru stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o cenach Rada Miejska Białegostoku mogła stanowić ceny urzędowe jedynie na określone usługi (za usługi przewozowe transportu zbiorowego oraz usługi przewozu taksówkami). Nie mogła natomiast wprowadzić opłaty manipulacyjnej za zwrot środków wpłacanych na elektroniczną portmonetkę na Białostockiej Karcie Miejskiej – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody podlaskiego.

Wojewoda podkreślił również, że stwierdzone naruszenie prawa ma charakter istotny, dlatego skutkuje stwierdzeniem nieważności. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.