PARTNER PORTALU
  • BGK

Założenia programu Mieszkanie Plus są nierealne?

  • wnp.pl (TE)    19 lutego 2018 - 16:51
Założenia programu Mieszkanie Plus są nierealne?
Jeśli mamy dobić do unijnej średniej, to w Polsce do 2030 r powinno powstać 3 mln mieszkań. (Fot. Shutterstock.com)

Jeśli mamy dobić do unijnej średniej, to w Polsce do 2030 r powinno powstać 3 mln mieszkań.
Tymczasem BGK Nieruchomości w ciągu najbliższych 12 lat będzie mogło - przy dużym wysiłku - sfinansować budowę 200-250 tys. lokali. Sceptyczne głosy dotyczące Mieszkania Plus płyną też z samorządów i prywatnego biznesu.
Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości, na antenie radia Tok FM przyznał, że pierwotne założenia programu Mieszkanie plus okazały się nierealne i „rozmawia o tym co tydzień z premierem Mateuszem Morawieckim”.

Barszcz przypomniał, że średnia unijna to 435 mieszkań na 1000 mieszkańców. W Polsce są to 363 lokale. Dlatego aby dorównać do średniej potrzebna jest budowa aż 3 mln mieszkań do 2030 r.

Prezes wskazał, że co roku powstaje 150-160 tys. mieszkań, więc bez zaangażowania państwa może ich powstać do tego czasu ok. 2 mln. Pozostaje pytanie co z brakującym milionem.

- Przy średniej cenie mieszkania z 2006 r. (według GUS to 302 tys. zł) oznacza to wydatek 300 mld zł. Żaden rząd nie weźmie na siebie pomysłu wydania w ciągu nawet 12 lat takiej kwoty - stwierdził Barszcz.

W jego opinii, bez kapitału prywatnego ambitny cel nie jest możliwy do osiągnięcia.

Mieszkanie Plus pozostaje trudne do rozszyfrowania przez rynek prywatny. Przyznał to w rozmowie z portalem wnp.pl Artur Kaźmierczak, partner zarządzający grupy Mzuri, specjalizującej się w zarządzaniu najmem mieszkań. Podkreślił, że rządowy program jest bardzo szeroki.

Więcej czytaj na wnp.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.