PARTNER PORTALU
 • BGK

Zamiast pójść do recyklingu odpady lądują w jeziorach i rzekach

 • Newseria.pl    8 lipca 2014 - 11:09
Zamiast pójść do recyklingu odpady lądują w jeziorach i rzekach

Polskie gospodarstwa domowe wytwarzają rocznie 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych. Według danych Fundacji PlasticsEurope Polska 60 proc. z nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu. Trafia przede wszystkim na wysypiska śmieci, ale też, niestety, do jezior i rzek.
Około 900 tys. ton śmieci jest bezpowrotnie traconych. Reszta jest odzyskiwana, czy to w recyklingu – 24 proc., czy przez odzysk energii – około 17 proc. Na tle Unii Europejskiej te wyniki nie są najlepsze. Unia Europejska składuje tylko ok. 30 proc., dużo więcej odzyskuje w procesie odzysku energii – 37 proc. i w recyklingu – 26 proc. – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.

Plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, foliowa torba – ok. 300 lat, a aluminiowa puszka – od 200 do 400 lat. Na świecie produkuje się jednak coraz więcej opakowań z tworzyw sztucznych. Od 1988 r. do 2010 r. światowa produkcja wzrosła o 170 mln ton.

Czytaj tez: Zamówienia in house doprowadzą do monopolu na rynku?

Szczególnie narażone na tego typu odpady jest środowisko wodne. Cierpią również przez to mieszkające w akwenach zwierzęta. Według ONZ co roku z powodu śmieci ginie ok. 1 mln morskich zwierząt. W ubiegłym roku Komisja Europejska stwierdziła, że gromadzące się w wodach i na lądzie odpady tworzyw sztucznych to największy ekologiczny problem mieszkańców Ziemi, który należy jak najszybciej rozwiązać.

W Polsce edukacja na temat segregowania odpadów tworzyw sztucznych do ponownego użytku i niezaśmiecania wód jest wciąż niska.

Od 25 lat jakość wody w Polsce się poprawia. Jest bardzo dużo inwestycji w oczyszczalnie ścieków. Na przykład Warszawa od 1,5 roku ma nową oczyszczalnię ścieków, dzięki której to, co powstaje w Warszawie, nie spływa do rzeki. Problemem są jednak opakowania z tworzyw sztucznych. Jeżeli turyści czy spacerowicze spędzają czas nad rzeką, to ważne jest, żeby nie zostawiali śmieci na brzegu, bo prędzej czy później spłyną one do rzeki – mówi Kazimierz Borkowski.

Fundacja PlasticsEurope Polska w tym roku po raz czwarty zorganizowała akcję „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Od 27 czerwca do 12 lipca grupa osób pokonuje kajakiem trasę, która liczy 1000 km. Spływ rozpoczął się na Wiśle, a zakończy w jeziorze Beetzsee za Berlinem. Podczas spływu na poszczególnych postojach organizowane są wykłady, które mają na celu edukację na temat odzysku i recyklingu tworzyw sztucznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • Radny wiadomo który, 2014-07-09 10:31:37

  ...i w stawach. Aby to lepiej dojrzeć należy wychylić się z wieży widokowej Grabownica rezerwat Stawy Milickie. Milicz - przyrodnicza stolica Polski (hue,hue: masowo uliczne lipy ścinane na 3 m) a pod burmistrzem DS XXI ZUK przestał sprzątać Park. Przy ujściu Młynówki potrzebny młynek na plastiki al...bo tauronowski czerpak jak na Bobrze przed Perłą Zachodu.  rozwiń
 • Zgniatacz, 2014-07-08 19:25:35

  Do RokWisły2017: Coś w tym jest niewątpliwie. Dobra propozycja jako uzupełnienie rozwiązań systemowych. Tylko musielibyśmy też zaakceptować fakt, że nawzajem możemy sobie zwracać uwagę na niewłaściwe zachowania. A to już jest problem. Gdyby to się mogło przyjąć zwracalibyśmy sobie nawzajem uwagę tak...że przy altanach śmietnikowych. Wrzucamy odpady do dowolnego pojemnika, nie segregujemy u źródła, nie zgniatamy butelek PET i kartonów... Zacznijmy od tego !  rozwiń
 • Plażowicz, 2014-07-08 19:19:12

  Do w.potega@neostrada.pl: Bzdura do kwadratu. PSZOK na plaży ! Horror i totalnie bezsensowne propozycje.