PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamiast wysypiska będzie piękny teren

  • Przegląd prtasy/Gazeta Współczesna    4 kwietnia 2011 - 08:17
Zamiast wysypiska będzie piękny teren

Ełk dostał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 1,77 mln zł na rekultywację starego wysypiska śmieci w Siedliskach.
W ramach budowy nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach żadne pieniądze nie zostały przeznaczone na rekultywację zamykanych wysypisk – pisze „Gazeta Współczesna”.

Dlatego ełcki samorząd musiał na własną rękę starać się o fundusze na ten cel. A koszt rekultywacji hałdy śmieci nie jest wcale mały. W przypadku tej w Siedliskach oszacowano go na 3,6 mln zł.

Ełckie wysypisko zajmuje powierzchnię 3,7 hektara. Trafiały na nie śmieci od 28 lat. W ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się jego rekultywacja.

Będzie polegała m.in. na uformowaniu czaszy na obszarze, gdzie gromadzone były śmieci, zabezpieczeniu przed erozją, wyłożeniu warstwy wyrównawczej, warstwy glebotwórczej z ziemi próchnicznej i obsianiu trawą.

Rekultywacja ełckiego wysypiska będzie możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacji w wysokości ponad 1,77 mln zł.

Prezydent miasta w najbliższych tygodniach podpisze umowę w tej sprawie z NFOŚiGW. Gdy prace przy rekultywacji będą dobiegały końca, w 2013 roku miasto, już na własny koszt, obsadzi cały teren drzewami.

Budowę nowoczesnego wysypiska w Siedliskach w imieniu 12 mazurskich samorządów prowadzi spółka Eko-Mazury. Wkrótce część gmin, na których terenie istnieją stare wysypiska, wspólnie będą starały się o pieniądze na ich rekultywację – informuje „Gazeta Współczesna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.