PARTNER PORTALU
 • BGK

Zamknięte składowiska śmieci atrakcją dla turystów

 • AT    23 czerwca 2015 - 14:55
Zamknięte składowiska śmieci atrakcją dla turystów

Umowę podpisali prezes WFOŚ we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i prezes Sanikom w Lubawce Andrzej Wojdyła (fot.mat.prasowe)

Zamknięte składowiska odpadów przestaną szpecić krajobraz i staną się atrakcją dla mieszkańców i turystów.
Zamknięte składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze już wkrótce staną się atrakcją dla turystów. Zostaną wytyczone na nich ścieżki edukacyjne i nasadzone różne gatunki roślin. Będzie to możliwe dzięki ponad 8 mln zł unijnej dotacji dla spółki Sanikom.

Umowę o wsparcie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko podpisali: prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i prezes Sanikom w Lubawce Andrzej Wojdyła.

Rekultywacja ograniczy negatywny wpływ składowanych odpadów na środowisko, m.in. przedostawanie się odcieków do wód gruntowych i emisję gazów do atmosfery m.in. metanu. Ilość tego gazu cieplarnianego emitowanego z obu składowisk zmniejszy się o około 80 ton w ciągu roku.

Wysypiska przestaną szpecić krajobraz

Ponadto zamknięte składowiska przestaną szpecić krajobraz. Staną się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Zaplanowane prace to m.in.: odgazowanie składowisk, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających. Kolejnymi etapami będzie wysiew traw, sadzenie krzewów a także roślin energetycznych, m.in. wierzby.

Zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne, ustawione ławki i tablice oraz wybudowane wiaty z drewnianych bali z zielonymi, trawiastymi dachami. W Lubawce przy tablicach edukacyjnych zostanie zainstalowane oświetlenie solarne. Atrakcją będą makiety, które pozwolą „zajrzeć” zwiedzającym do wnętrza składowiska.

Cały projekt dotyczący składowisk o łącznej powierzchni około 7,5 ha jest wyceniany na ponad 12 mln złotych. Prace zostaną zakończone listopadzie 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • eko sreko , 2015-06-23 22:19:28

  Za 8 mln to można poszaleć.
 • kondor, 2015-06-23 19:53:27

  Do iokpp;p: Więc mają tego nie robić ? Chybiony pomysł ? Człowieku, idź pobiegać i nie siadaj do kompa !
 • iokpp;p, 2015-06-23 16:21:20

  Tylko zapominają, że Lubawka jest na końcy Polski z kiepską komunikacją. Tylko nieliczni turyści odwiedzają to miejsce i to tylko w celu dostania się w Góry Krucze lub przejazdem na czeską stronę