Zamówienia „in-house” w gospodarce odpadami

Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym opowiedział się za szybką ścieżką legislacyjną dla przepisu umożliwiającego stosowanie zamówień wewnętrznych „in-house” na odbiór odpadów.
Zamówienia „in-house” w gospodarce odpadami

Dyrektor biura ZMP, Andrzej Porawski, przypomniał, że tzw. ustawa „śmieciowa” nie została przyjęta w wersji postulowanej przez samorządy, chociaż udało się wywalczyć większość postulowanych od wielu lat zmian, m.in. konieczność przekazania gminom realnego władztwa nad odpadami komunalnymi (np. wniosek XXIX ZO ZMP w Jeleniej Górze z 2008 r.).

Czytaj też: Przetargi na odbiór odpadów do trybunału

Ustawa ta jest kompromisem między propozycjami samorządowego środowiska a żądaniami firm zajmujących się odbiorem odpadów od mieszkańców, które stosowały ogromne naciski w trakcie prac legislacyjnych.

Czytaj też: Przetargi na odpady to konieczność

Członkowie zarządu podkreślali, że zapis dotyczący konieczności organizowania przetargu przez gminę na odbiór odpadów, w sytuacji gdy gmina posiada własny podmiot, może doprowadzić do wyeliminowane jego z rynku.

„Nasze firmy nie mogą konkurować z zagranicznymi podmiotami” – mówiono.

Jak uważają członkowie ZMP to budzi niepokój i jest problem dla wielu gmin w Polsce.

Czytaj też: Musimy zadbać o śmieci po europejsku

W stanowisku argumentowano, że samorząd był budowany na podstawie jednego systemu i zamówienia „in-house” powinny być także stosowane w gospodarce odpadami (wg KE możliwe jest zlecenie wewnętrzne).

Zwracano uwagę, że ustawa jest słabo merytorycznie przygotowana i, również zdaniem ekspertów, wymaga nowelizacji jeszcze kilku artykułów. Wątpliwości budzi sposób weryfikowania płatników oraz pobór opłaty (faktura VAT z zerowym VAT-em).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

zgadzam się w 100% z Papą SMurfem

Smerfetka, 2012-09-18 19:41:48 odpowiedz

Samorzadowcy chcą ukręcić tej ustawie leb, dążac do stworzenia miejsc pracy dla swoich ziomali, zamiast dbać o swoich wyborców i mieszkańców miast. W całej Europie wywozem smieci zajmują sie firmy niezalezne od miasta, bo konkurując na rynku potrafią to zrobic i lepiej i taniej. Miasto tylko kontro...luje. U nas samorządowcy chcą odwrotnie. Stworzyc swoje firmy za pieniądze podatników i obsadzic je swoimi ludzmi. A ze bedzie to 2-3 razy droższe,... no cóz ... mieszkańcy i tak zapłacą. Walka o bezprzetargowe przekazywanie obsługi jest wyrazem patologi i dążenia do ustanowienia wręcz mafijnych stosunków przez samorzadowców. rozwiń

Papa SMurf, 2012-09-18 08:39:18 odpowiedz

"A czemu schowaliście artykuł i zastąpiliście go innym o tym, jak gminy sobie nie radzą z dzikimi wysypiskami" Nie schowaliśmy, tylko serwis żyje, więc nie możemy trzymać na głównej stronie 5 dni jednego tekstu ;-)

red., 2012-09-12 14:47:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE