PARTNER PORTALU
 • BGK

Odpady, zamówienia in-house: Gminy wątpią w intencje resortu środowiska?

 • AW    4 lutego 2016 - 22:12
Odpady, zamówienia in-house: Gminy wątpią w intencje resortu środowiska?
Polskie przepisy będą bardziej restrykcyjne niż unijne dyrektywy- alarmują gminy (fot.youtube)

• Związek Gmin Wiejskich RP popiera stanowisko Związku Miast Polskich odnoszące się do nowelizacji ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
• Gminy z satysfakcją przyjęły zamiar wprowadzenia do polskiego porządku prawnego regulacji dotyczących zamówień in-house - jednak chyba wątpią w szczerość ministra środowiska.
Przypomnijmy w połowie stycznia grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakłada on wprowadzenie zamówień in-house. Pomysł poparli także politycy PiS.

– Należy wzmacniać samorządy. Jesteśmy zwolennikami doprowadzenia do tego, by reforma [śmieciowa] nie stanęła w połowie i był in-house dla samorządów – mówił w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Samorządy wolą jednak dmuchać na zimne i mają zastrzeżenia wobec szczegółowych rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, który obecnie jest konsultowany.

Zdaniem ZGW RP z niezrozumiałych i niewyjaśnionych w uzasadnieniu do projektu ustawy przyczyn, projektodawcy proponują odstąpienie od przesłanek stosowania zamówień in-house zawartych w dyrektywach i wprowadzenie w tym zakresie bardziej rygorystycznych rozwiązań.

Chodzi o podniesienie wymogu procentowo określonego poziomu działalności prowadzonej przez spółkę komunalną na rzecz własnej jednostki samorządu terytorialnego z 80 proc. na 90 proc.

- Brak jest przeszkód prawnych, aby - wobec braku jakichkolwiek przesłanek o charakterze faktycznym lub prawnym - powtórzyć w prawie krajowym rozwiązania warunkujące stosowanie zamówień in-house określone w prawie unijnym – czytamy w stanowisku ZGW RP (publikujemy je w dziale Multimedia).

Jednocześnie związek wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pominięcia w dostępnym projekcie praw zamówień publicznych przepisów uchylających rozwiązania szczególne zawarte w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mowa o artykułach 3a oraz 6d i 6e, które wprowadzają wyjątki od ogólnych zasad prowadzenia działalności komunalnej przez JST.

- Bez żadnego zrozumiałego powodu JST są pozbawione możliwości stosowania zamówień wewnętrznych przy realizacji nowych inwestycji w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi oraz w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Obowiązujące obecnie w tym zakresie rozwiązania prawne - sprzeczne z nowymi dyrektywami unijnymi, które mają być implementowane w drodze przedmiotowej nowelizacji (…) zasadniczo ograniczają samodzielność jednostek samorządu terytorialnego, ze szkodą dla ich mieszkańców - czytamy dalej w stanowisku.

Co ciekawe innego zdania w tej sprawie jest resort środowiska i prawnicy.

Sławomir Mazurek podaje, że ustawa ta reguluje również sprawy gospodarki odpadami.

- By nie zakłócić procesu legislacyjnego i skutecznie to wprowadzić, będziemy działać w tym kierunku, by wywiązać się z obietnicy. Wierzę, że wprowadzenie in-house będzie domknięciem naszych działań. Gospodarka w obiegu cyrkularnym to naprawdę duże wyzwanie, nie tylko w kwestii gospodarki odpadami, chodzi w ogóle o przebudowanie naszego myślenia – wyjaśnia wiceminister środowiska.

Podobnego zdania są prawnicy. Twierdzą, że nowe prawo "dopuszcza JST zlecanie wszelkich zamówień bez przetargów".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (4)

 • In house in Poland, 2016-02-05 11:49:48

  Już raz obecny resort wyraził zadowolenie z dotychczasowych przepisów choć nie wykluczył zmian - dobrze więc że samorządy upominają się o unijne zasady systemowe dla polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ripok-i-ustawa-smieciowa-zostala-napisana-pod-dyk...tando-lobby-ministerstwo-srodowiska-odpowiada,75657_1.html  rozwiń
 • Adresat nieznany, 2016-02-05 11:12:21

  Do w.potega@neostrada.pl: no jeśli pisma były adresowane na Żeligowskiego a nie na Żelichowskiego - to tak jakby były pisane na Berdyczów....
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-02-05 10:34:22

  Gospodarka w obiegu cyrkularnym. Hasło dobre, choć nie nowe, ale niestety zakłócone przez obowiązującą ustawę śmieciową. Na pisma w tej sprawie Stanisław Żeligowski, odpowiedzialny za ustawę śmieciową poseł PSL-u, nie odpowiadał.