PARTNER PORTALU
 • BGK

Zamówienia in-house, odszkodowania: gminy powinny płacić firmom prywatnym

 • Bartosz Dyląg    30 maja 2015 - 11:07
Zamówienia in-house, odszkodowania: gminy powinny płacić firmom prywatnym

Gminy zapłacą odzkodowania firmom prywatnym? Fot. MPO Toruń

Gminy, które chcą zlecać swojemu podmiotowi zarządzanie śmieciami w mieście, powinny zastanowić się nad wypłatą ewentualnych odszkodowań spółkom prywatnym – uważa Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
W piątek napisaliśmy, że resort środowiska jest gotowy na dyskusję na temat wprowadzenia zamówień in-house. Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski uczula jednak, że to naprawdę delikatny obszar, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wątpliwości, które są po stronie formalnej, konstytucyjnej.

– Zdaniem konstytucjonalistów powrót do tego typu zasady skutkowałby tym, że przedsiębiorstwa prywatne, które powstały w dużej części przez prywatyzację przez samorząd terytorialny, wystąpiłyby o roszczenia odszkodowawcze do budżetu państwa – przypomina Stanisław Gawłowski.

Gminy mogą zapłacić odszkodowania

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, potwierdza, że Ministerstwo Środowiska opiera się przed wprowadzeniem możliwości bezprzetargowego zlecania usług z obszaru dotyczącego gospodarki odpadami komunalnymi, ponieważ boi się procesów odszkodowawczych firm prywatnych.

Wygląda więc na to, że kwestia tego, kto w przypadku wprowadzenia zamówień in-house miałby płacić odszkodowania podmiotom prywatnym, jest w tym momencie zasadnicza i to ona zniechęca resort środowiska do zmian w przepisach: – Na pewno w roku 2015, czyli za tej kadencji rządu, nie wracamy do tematu zamówień in-house – powiedział serwisowi Portalsamorzadowy.pl w grudniu ub.r. wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk. 

Rozwiązanie ma Jacek Karnowski – jego zdaniem gminy, które chcą zlecać swojemu podmiotowi zarządzanie śmieciami w mieście, powinny zastanowić się nad wypłatą ewentualnych odszkodowań spółkom prywatnym.

– Resort środowiska mówi nam: weźcie to na siebie i może to jest pomysł, by samorząd, który wcześniej sprywatyzował, teraz zleca to sobie, powinien wziąć tę odpowiedzialność. Będziemy na ten temat rozmawiać z ministerstwem – zapowiada Jacek Karnowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (14)

 • Merkury, 2015-06-10 21:06:06

  Al Gawlo już zniknął z rządu - teraz czas na Al Karno z samorządu... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/zamowienia-in-house-odszkodowania-gminy-powinny-placic-firmom-prywatnym,70675.html
 • Kigoman, 2015-06-07 08:09:44

  Polskie firmy śmieciowe też liczą na odszkodowania bo nie było i nadal nie ma przetargów w gminach zachodnioeuropejskich...
 • nowoczesna_mafia.pl, 2015-06-03 09:15:50

  Niwątpliwym sukcesem polskiej gospodarki odpadami komunalnymi jest to, że wokół niej powstała mafia nie ustępująca jakością tym z zachodniego świata...