PARTNER PORTALU
  • BGK

Zanim skorzystasz ze zbiórki elektrośmieci, sprawdź, kto ją organizuje

  • AW    22 lipca 2013 - 11:14
Zanim skorzystasz ze zbiórki elektrośmieci, sprawdź, kto ją organizuje

W wielu polskich miasteczkach i wsiach pojawiają się ogłoszenia o prowadzonych zbiórkach zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Cieszy to ekologów i mieszkańców, ale spora cześć z tych akcji jest anonimowa. Czy akcje takie są legalne?
Jak pisze gazeta „Strzelec Opolski", sytuacja taka miała miejsce w gminie Jemielnica (woj. opolskie). Akcja zaniepokoiła włodarzy gminy, ponieważ była anonimowa - na plakatach nie podano nazwy organizatora. Nie udało się także ustalić, czy zbiórkę prowadzi podmiot uprawniony do zbierania i przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Zgodnie z prawem, akcja taka powinna być zgłoszona do urzędu gminy. Dzięki temu urzędnicy będą mieli możliwość zweryfikować uprawnienia firmy organizującej akcję, a po jej zakończeniu uzyskać sprawozdania dotyczące ilości zebranych odpadów i sposobu ich zagospodarowania.

W Jemielnicy władze poinformowały Policję o nielegalnej akcji. Po wylegitymowaniu osób pracujących przy zbiórce, okazało się, że nie mieli oni przy sobie wymaganych zezwoleń. Akcja najprawdopodobniej organizowana była przez „złomiarzy", którzy ze zużytego sprzętu wyciągają metale i inne surowce, a nie zapewniają właściwego przetworzenia pozostałych elementów urządzeń RTV/AGD oraz utylizacji szkodliwych substancji.

Podobnie było w gminie Bełżyce (woj. Lubelskie), gdzie rozwieszono na drzewach karteczki z telefonem "złomiarza". Gmina zawiadomiła uprawnioną firmę, z którą współpracuje w zakresie gospodarki Zużytym Sprzętem Elektrycznym i Elektronicznym oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W wyniku tego działania samochód nielegalnego zbierającego już nie pokazuje się w tej gminie.

- Warto pamiętać, że firmy legalnie zbierające muszą spełnić szereg wymagań (przewidzianych w prawie ochrony środowiska), żeby otrzymać zezwolenie na zbieranie oraz że zbierany sprzęt zawiera szereg niebezpiecznych dla człowieka i innych organizmów substancji, (rtęć, kadm, ołów, beryl, PCB itd.) które w wyniku nielegalnego demontażu trafiają do naszego środowiska i powodują jego degradację a także szkodzą naszemu zdrowiu - przypomina Marta Szczecińska z konsorcjum Elektryczne Śmieci.

Jej zdaniem brak uprawnień organizatora zbiórki to tylko jedna strona problemu „tajemniczych akcji". Drugą stanowi indolencja władz samorządowych.

- Przedstawiciele naszego konsorcjum proponują gminom organizację bezpłatnych zbiórek elektrośmieci dla mieszkańców. Że akcje takie są potrzebne, widzimy po dużym zainteresowaniu i ilościach odpadów, jakie są zbierane - kontynuuje Marta Szczecińska - Często jednak gminy nie mają świadomości potrzeby organizacji takiej alternatywnej zbiórki. W efekcie, bądź nie wyrażają zgody na akcję, bądź odwlekają taką decyzję w czasie, bywa że na... „święty nigdy". To sprawia, że po takich złych doświadczeniach niektóre sfrustrowane firmy już nawet nie pytają o zgodę, tylko organizują akcje na własną rękę.

Czytaj też: Za elektryczne śmieci mieszkaniec zapłaci dwa razy?

„Tajemnicze" zbiórki są niewątpliwie patologicznym elementem systemu gospodarki odpadami. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie zorganizowanie na terenie gminy efektywnego systemu zbierania elektrycznych śmieci. Stworzenie dla mieszkańców łatwo dostępnych form przekazania odpadów elektrycznych sprawi, że nie będzie już przestrzeni dla działalności nielegalnie działających firm.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • sam zbierałem elektrosmie, 2016-08-23 13:55:16

    Ehhh typowe dla Polski samemu nic nie zrobic i drugiemu nic nie dac. Normalną sprawa jest, że jeżeli ktos zorganizował taka zbiurke to nie był zwykły złomiarz z wózeczkiem tylko ktoś kto miał juz samochód więc normalnym jest, że wszystko zabierze wszystko odda do złomu i zarobi kilka złotych i nikt ...i nic na tym nie ucierpi. Jednak wy wolicie aby inny to wywalil do lasu i w tedy bedzie okej  rozwiń
  • badzmyeko, 2015-09-03 08:31:32

    W Bielsku-Białej (na Górnym Śląsku) jest kilka firm, które wyspecjalizowały się w bezpłatnym odbiorze elektr ośmieci. Przykładem jest firma Eko-Sort - wystarczy się wcześniej umówić i o określonym terminie odbierają zużyty (także wielkogabarytowy) sprzęt AGD bezpośrednio z domu lub mieszkania. Szcze...góły na stronie utylizuj.pl  rozwiń