PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaopatrzenie w wodę: Nie wszystkie postulaty branży uwzględnione

  • TK    8 marca 2018 - 13:00
Zaopatrzenie w wodę: Nie wszystkie postulaty branży uwzględnione
Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mają tylko kilka dni na złożenie wniosków o zatwierdzenie taryf za wodę i ścieki (fot. pixabay)

Ważne dla branży wodno-kanalizacyjnej rozporządzenie w sprawie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę wydano na 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków. Prace nad dokumentem przedłużały się, bo zgłoszono do niego wiele uwag. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło tylko część z nich.
Zgodnie z niedawną nowelizacją prawa wodnego, przedsiębiorstwa mają czas do 12 marca, aby przesłać Wodom Polskim wnioski o zatwierdzenie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Do tej pory, brakowało jednak przepisów wykonawczych w tej sprawie. Prace nad odpowiednim rozporządzeniem zaczęły się już w styczniu, ale przedłużały się z powodu zgłoszenia licznych uwag m.in. przez samorządy czy Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie. W sumie wydano je 2 marca.

Największy niepokój budził pomysł, aby zgłaszane przez przedsiębiorstwa wnioski taryfowe, zawierały trzyletnie prognozy m.in kosztów czy cen wody. Jak komentowali specjaliści, nawet w stabilnej gospodarce, zaplanowanie czegoś na trzy lata jest bardzo trudne.

Kolejnym zarzutem do projektu rozporządzenia, był brak możliwości ujmowania w taryfach kosztów amortyzacji od środków trwałych wytworzonych lub nabytych. Chodzi m.in. o dotacje z subwencji oraz bezzwrotną pomoc Unii Europejskiej.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że postulaty branży w części zostały uwzględnione.

"Opublikowane rozporządzenie ostatecznie nie zawiera górnego ograniczenia marży, a także umożliwia uwzględnianie w kalkulacji taryf całej wartości amortyzacji środków trwałych, niezależnie od źródeł ich finansowania" - czytamy w komunikacie biura prasowego resortu.

Czytaj także: Tadeusz Rzepecki, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie: Zmiany w gospodarce wodnej są rewolucyjne

W obowiązującym już rozporządzeniu, wciąż jest jednak zapis o konieczności planowania taryf na trzy lata do przodu.

Jak informuje ministerstwo, na stronie Wód Polskich można znaleźć dokładną instrukcję wypełniania wniosku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-03-09 09:05:43

    Jak mówią nasi bracia w wierze, już niedługo goje będą się kapać we własnych smarkach! Płacimy już i tak najdrożej w Europie za wodę w stosunku do zarobków. Ten rok dadzą nam spokój, ale po 2019 roku nastąpi uaktualnieniem taryf! Już mogę się założyć z każdym o wszystko! A potem już tylko drożej! Ws...zak gojów trzeba łupić do końca ich dni: tzw. głodowe emerytury, które są najgorszą zbrodnią ludobójstwa jakie Państwo może zgotować swoim obywatelom! Bo dotyczy będą starych i schorowanych ludzi! !  rozwiń