PARTNER PORTALU
 • BGK

Zaostrza się konflikt w ECO. Beata Szydło pomoże?

 • AW    27 lipca 2015 - 14:03
Zaostrza się konflikt w ECO. Beata Szydło pomoże?
W ECO w Opolu trwa spór zbiorowy (fot. UM Opole)

Pracownicy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny - firmy, która podjęła spór zbiorowy przeciwko władzom Opola, czekają na interwencję Beaty Szydło. Poszło o zmiany kadrowe w radzie nadzorczej spółki. Związkowcy zarzucają władzom miasta łamanie prawa, ratusz broni się twierdząc, że przywraca wpływ mieszkańców na działalność organów spółki.
Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło obiecała w ubiegłym tygodniu zająć się sprawą sporu w ECO mimo, że załoga jako wroga nr "1" widzi utożsamianego z PiS wiceprezydenta Opola Janusza Kowalskiego.

Pracownicy oburzeni odwołaniem członków RN

Spór zbiorowy w spółce, której miasto Opole jest posiadaczem 53 proc. akcji, rozpoczął się kilka dni wcześniej. Powodem było odwołanie przez walne zgromadzenie (zwołane na wniosek miasta) dotychczasowej rady nadzorczej.

- Zgodnie z prawem załoga miała swoich reprezentantów w radzie nadzorczej spółki od 17 lat. Działo się to w oparciu o ustawę o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych - wyjaśnia Ewelina Wystrach – Śmiechowska, usunięty członek rady nadzorczej ECO z ramienia pracowników.

Związkowcy sugerują, że głównym powodem takich działań ze strony władz miasta jest dążenie Janusza Kowalskiego w-ce prezydenta miasta Opola do objęcia stanowiska prezesa ECO.

- Jedynym sposobem na realizację tego celu jest odwołanie przedstawicieli pracowników z RN ECO aby nowa rada mogła odwołać zarząd i powołać pana Janusza Kowalskiego na stanowisko prezesa. Nie godzimy się z tym. Janusz Kowalski firmuje swoją twarzą PIS, jest w radzie programowej PIS. Dlatego prosiliśmy panią poseł Szydło aby zajęła się tym problemem. Cieszymy się, że zadeklarowała, że się zajmie sprawą. Prosiła o przesłanie dokumentów, które pozwolą jej zbadać problem i zaproponowała spotkanie w Warszawie z pracownikami ECO - podkreśla Jan Poczajewiec, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Energetyki Cieplnej Śląska Opolskiego.

Przypomnijmy, że wcześniej pracownicy pisali tez do premier Ewy Kopacz.

Nowi członkowie rady nadzorczej ECO

Miasto Opole dokonało w głosowaniu grupowym wyboru czterech nowych członków rady nadzorczej. Sa to: Piotr Grzegorz Woźniak, Anna Koska, Jakub Czyczyło, Rafał Wiatr.

Do indywidualnego nadzoru na działalnością Zarządu ECO wyznaczony został przez Miasto Opole mecenas Rafał Wiatr. - Wybrana ilość osób wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o gospodarce komunalnej, którym bezwzględnie podlega spółka ECO. Odwołanie wszystkich dotychczasowych członków rady nadzorczej nastąpiło z mocy prawa, niezależnie od woli i zgody akcjonariuszy w oparciu o jednoznaczne zapisy Kodeksu Spółek Handlowych i ustawy o gospodarce komunalnej i dotyczyło wszystkich członków Rady Nadzorczej ECO. Miasto Opole dokonało wyboru liczby członków Rady Nadzorczej ECO wynikającej z ilości posiadanych akcji – wyjaśnia Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola.

ECO- spór o wpływy

Władze miasta tłumaczą, że podjęto istotne decyzje o zmianach w zarządzaniu ECO, by ilość członków rady z ramienia Opola odzwierciedla stan posiadanych akcji.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Remik, 2015-08-05 10:55:12

  Szkoda, że obie osoby są z jednej partii. Liczę na bezstronność p. Szydło bo jeśli pracownik broni swojego szefa, to musi o czymś świadczyć.
 • po, 2015-07-28 11:00:06

  Do Stefan: Dobrze, że broni nas PO ... buahahaha
 • gość , 2015-07-27 19:10:28

  Sprywatyzować i nie będzie sporów, co za kraj. Jak jest państwowe to jest gów.niane!!!