PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaoszczędzili dzięki modernizacji oświetlenia

  • PAP    9 czerwca 2010 - 19:27
Zaoszczędzili dzięki modernizacji oświetlenia

35-procentowe oszczędności w opłatach za prąd notują samorządy woj. śląskiego, które we współpracy z energetykami decydują się na kompleksową modernizację oświetlenia ulic. W tym roku w dziewięciu gminach wymienionych będzie ponad 15 tys. lamp.
Jak poinformowała w środę prowadząca projekt spółka Vattenfall Distribution Poland, z przykładu Rybnika, gdzie za 5,2 mln zł wymieniono ponad 7,3 tys. lamp, czyli 75 proc. wszystkich, wynika, że rachunki za oświetlenie ulic spadły tam po zakończeniu prac o 35 proc.

Zgodnie z koncepcją kilkuletniego projektu za ok. 70 mln zł, pieniądze na inwestycje wykłada dystrybutor energii, natomiast samorządy spłacają je dzięki poczynionym oszczędnościom. W Rybniku koszt modernizacji zostanie spłacony w 44 miesiącu od jej zakończenia.

W tym roku projekt modernizacji oświetlenia realizowany jest w: Zabrzu, Piekarach Śląskich, Wodzisławiu Śląskim, Czerwionce Leszczynach, Rydułtowach, Świerklańcu, Wyrach, Pilchowicach oraz Lyskach. Łącznym kosztem ok. 10,5 mln zł zmodernizowanych zostanie tam ponad 15 tys. tzw. punktów świetlnych.

Najwięcej lamp, ponad 5 tys., wymienionych zostanie w Zabrzu, gdzie pobór mocy spadnie dzięki temu o prawie 500 kilowatów. Wszystkie nowe lampy i związana z nimi infrastruktura są polskiej produkcji. Lampy mają m.in. specjalne sterowniki, "pamiętające" daty wschodu i zachodu słońca oraz zmniejszające moc późną nocą.

W ostatnich latach Vattenfall przeznaczał na inwestycje w infrastrukturę energetyczną ok. 120-160 mln zł rocznie. Spółka od roku szuka w regionie charakterystycznych obiektów, na których - po uzgodnieniu z właścicielami - instaluje różnokolorowe oświetlenie. Na swój koszt podświetliła w ten sposób dotąd m.in. gmach starostwa powiatowego w Rybniku oraz kopułę Ronda Sztuki na katowickim rondzie im. gen. J. Ziętka.

W tym roku firma podświetli kilka kolejnych obiektów w woj. śląskim. Już w piątek ma zacząć działać iluminacja charakterystycznej betonowej wieży wyciągowej szybu "Prezydent" dawnej kopalni "Polska" w Chorzowie. Łączna moc zainstalowanego tam oświetlenia, częściowo opartego o diody LED, wyniesie 3 kilowaty.

Kolejnymi podświetlonymi budynkami mają być: zabytkowy drewniany kościółek przy ulicy Kozielskiej w Gliwicach, gmach IV Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Sikorskiego w Bytomiu, adaptowana na potrzeby urzędu miasta dawna siedziba dyrekcji Huty Donnersmarcków w Zabrzu, a także Urząd Gminy w Kornowacu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.