PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapłacą więcej za opiekę w domu pomocy społecznej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 marca 2011 - 06:55
Zapłacą więcej za opiekę w domu pomocy społecznej

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej. W kwietniu wzrośnie kwota dochodu zwalniająca rodzinę z opłat.
Do końca marca starostowie muszą ogłosić nowe kwoty określające średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej. W większości wypadków opłaty są podwyższane, bo rosną m.in. koszty mediów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dla gmin oznacza to jeszcze wyższe wydatki z tym związane. Dodatkowo nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą jutro uchwali Sejm, podwyższa kwotę dochodu, która zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności współpłacenia za pobyt np. dziadka w domu pomocy. Już teraz rodziny unikają opłacania tych kosztów.

Czytaj też: Senat za rodzinnymi domami opieki nad niepełnosprawnymi

Starosta, ustalając miesięczną opłatę za pobyt w domu pomocy, bierze pod uwagę ubiegłoroczne koszty, jakie placówka poniosła w związku z utrzymaniem mieszkańców. Nie wlicza do nich tych związanych z remontami. Opłata jest powiększana o wskaźnik inflacji na obecny rok kalendarzowy i dzielona przez rzeczywistą liczbę mieszkańców domu pomocy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.