PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapotrzebowanie na moc szczytową w Warszawie może wzrosnąć o... 59 proc.

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    9 sierpnia 2010 - 10:50

Osiągnięcie przez mieszkańca stolicy zużycia energii elektrycznej zbliżonego do średniej w innych dużych miastach Europy Zachodniej, zwiększy zapotrzebowania na moc szczytową w Warszawie o ok. 59 proc. - mówi Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator.
 - Wymagania związane z bezpieczeństwem dostaw energii dla Warszawy stale rosną. Powoduje to potrzebę systematycznej rozbudowy sieci energetycznej wszystkich napięć na terenie miasta i w jego okolicach. Warszawska sieć jest nieustannie modernizowana, w latach 2002-2009 RWE Stoen Operator przeznaczył na rozwój i modernizację infrastruktury energetycznej ponad jeden miliard złotych - mówi Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu RWE Stoen Operator.

Tylko w 2009 roku RWE Stoen Operator zainwestował w stolicy łącznie 175 milionów złotych, m.in. w nowe transformatory, rozbudowę stacji rozdzielczej „Krakowska”, modernizację linii Sielce-Powiśle i w stację „Wilanów”. Spółka planuje również szereg kolejnych inwestycji, w tym między innymi: budowę ciągu kablowego relacji Mory – Krakowska – Południowa i linii kablowej Powiśle – Muranów – Centrum. Jak podkreśla Robert Stelmaszczyk, szczególnie ważne są prace związane ze stacją wysokiego napięcia "Stadion" oraz linii kablowych 110kV, które będą zasilały w energię elektryczną Stadion Narodowy, powstający w związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy EURO 2012. Wiąże się to z wykonaniem ponad półkilometrowego przewiertu sterowanego pod dnem Wisły.

- Trendy w rozwoju aglomeracji warszawskiej są porównywalne z trendami w innych miastach w Europie. Nasza analiza rozwiniętych miast Europy Zachodniej (pod kątem zużycia energii na jednego mieszkańca jak i na jeden km2 obszaru miasta) potwierdziła, że osiągnięcie przez mieszkańca Warszawy poziomu zużycia energii elektrycznej zbliżonego do średniego zużycia w innych większych miastach, oznaczałoby zwiększenie zapotrzebowania na moc szczytową w Warszawie o ok. 59 proc. - przekonuje Robert Stelmaszczyk.

Podobnie wskaźnik obrazujący „nasycenie” sieci elektroenergetycznej na km2 miasta potwierdza potencjał rozwojowy w wys. ok. 30 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.