PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaprojektuj centrum przesiadkowe w Łodzi

  • PAP    9 marca 2012 - 20:22
Zaprojektuj centrum przesiadkowe w Łodzi

Mniej więcej 8 milionów złotych ma kosztować budowa "Przystanku Piotrkowska-Centrum" - tramwajowego przystanku przesiadkowego przy al. Mickiewicza, czyli największym węźle miejskiej komunikacji szynowej w Łodzi.
Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) ogłosił w piątek konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego centrum przesiadkowego.

"Przystanek Piotrkowska-Centrum" zlokalizowany będzie w ciągu al. Mickiewicza, między ulicą Piotrkowską i al. Kościuszki w obszarze ścisłego śródmieścia Łodzi. Ma on umożliwiać łatwe, sprawne i bezpieczne przesiadanie się na wszystkich liniach tramwajowych, na dwóch głównych kierunkach: północ-południe (trasa Łódzkiego Tramwaju Regionalnego) i wschód-zachód (trasa W-Z).

Czytaj też: Wariant trasy tramwajowej w Łodzi wybrany

Centrum przesiadkowe, które powstanie w ramach trasy W-Z, będzie liczyć 100 metrów długości i 20 metrów szerokości. Tory z ciągami pieszych, w tym z peronami, mieścić się mają w pasie rozdzielającym jezdnie al. Mickiewicza.

Założeniem projektowym jest przykrycie przystanku zadaszeniem z przezroczystych materiałów. Ma być on wyposażony w system informacji pasażerskiej i być dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- To bardzo poważna inwestycja i wielkie wyzwanie architektoniczne. Musi być nowoczesne, na miarę XXI wieku, ale jednocześnie nawiązywać do historii i tradycji śródmieścia Łodzi - mówił w piątek na konferencji prasowej architekt miasta Marek Janiak.

Koszt budowy centrum przesiadkowego szacuje się na mniej więcej 8 mln zł (z wyłączeniem torowiska, trakcji i posadzki).

Prace konkursowe dot. projektu koncepcyjnego można składać do 15 maja. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 25 maja. Jury przewodniczyć będzie architekt miasta, a zasiądą w nim m.in. architekci, urbaniści i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi - www.zdit.uml.lodz.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.