PARTNER PORTALU
  • BGK

Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino rozważane jako miejsca budowy elektrowni atomowej

  • PAP/GP    3 sierpnia 2017 - 06:55
Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino rozważane jako miejsca budowy elektrowni atomowej
Temat budowy siłowni atomowej w Polsce wraca co kilka lat, a pierwsze próby podejmowano jeszcze w okresie PRL. (fot.:pixabay.com)

- Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec - informuje w czwartek (3 sierpnia) "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na swoje źródła.
Według tych źródeł w ostatnich dniach podjęto ostateczną decyzję na "tak". Ale wciąż jest kilka niewiadomych: jak budować i z czyich pieniędzy.

Jak udało się ustalić "DGP", resort rozwoju uważa, że najkorzystniejszy byłby zakup technologii od Francuzów. Atom mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem.

Resort energii z kolei mówi o technologii chińskiej i koreańskiej. Tyle że takie reaktory w Europie nie pracują i będą dopiero wymagały certyfikacji.

Budowa reaktora o mocy 1000 MW to koszt ok. 16 mld zł, ale minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył finansowanie z budżetu państwa oraz kontrakty różnicowe (gdy państwo gwarantuje producentowi stałą cenę za sprzedaż prądu, dopłacając, kiedy jest niższa niż rynkowa).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Rolleczek, 2017-08-03 10:31:33

    A dlaczego nie koło Warszawy? Zapotrzebowanie na prąd w nocy duże i Zalew Zegrzyński do chłodzenia reaktorów pod bokiem. Jakiś PAN Profesor ( nazwiska nie pamiętam) twierdził,że woda z reaktora czystsza niż naturalna , do tego ciepła ..i świeci tylko trochę. Okoliczni mieszkańcy mogą spać spokojn...ie.  rozwiń