PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaskarżą pozwolenia na emisję CO2

  • PAP    29 kwietnia 2011 - 09:32
Zaskarżą pozwolenia na emisję CO2

Należy się spodziewać, że w ciągu kilku tygodni Polska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE w sprawie przydzielania darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle.
W środę KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli emisje przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach).

Czytaj też: Zmiany w emisji dwutlenku węgla

Zdaniem wiceministra gospodarki Marcina Korolca, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel.

Może to oznaczać znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny czy cementowy.

„Jeszcze nie ma formalnej decyzji, ale jesteśmy gotowi do złożenia skargi na decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału. Mamy analizę prawną w tej sprawie. Chodzi o niezachowanie zasady proporcjonalności przez KE” – powiedział Korolec.

„Przyjęcie jednego benchmarku jest rozwiązaniem możliwym, ale zbyt kosztownym dla przemysłu. Dla osiągnięcia celu redukcji emisji CO2 możliwe są inne, mniej kosztowne rozwiązania” – wyjaśnił.


Pytany, kiedy Polska może złożyć skargę, odparł: „to musi potrwać, bo poza przygotowaniem tekstu potrzebne są także m.in. konsultacje międzyresortowe, ale to bardziej kwestia tygodni niż miesięcy”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea1, 2011-04-29 17:35:06

    Wiceminister Korolec opowiada wierutne bzdury, liczac na ignorancje czytelnikow. Energie odnawialne moga juz byc tansze od konwencjonalnych, opartych na paliwach kopalnych. Trzeba im tylko na to pozwolic, panie ministrze !