Zaskarżą pozwolenia na emisję CO2

Należy się spodziewać, że w ciągu kilku tygodni Polska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE w sprawie przydzielania darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle.
Zaskarżą pozwolenia na emisję CO2

W środę KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli emisje przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach).

Czytaj też: Zmiany w emisji dwutlenku węgla

Zdaniem wiceministra gospodarki Marcina Korolca, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel.

Może to oznaczać znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny czy cementowy.

„Jeszcze nie ma formalnej decyzji, ale jesteśmy gotowi do złożenia skargi na decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału. Mamy analizę prawną w tej sprawie. Chodzi o niezachowanie zasady proporcjonalności przez KE” – powiedział Korolec.

„Przyjęcie jednego benchmarku jest rozwiązaniem możliwym, ale zbyt kosztownym dla przemysłu. Dla osiągnięcia celu redukcji emisji CO2 możliwe są inne, mniej kosztowne rozwiązania” – wyjaśnił.


Pytany, kiedy Polska może złożyć skargę, odparł: „to musi potrwać, bo poza przygotowaniem tekstu potrzebne są także m.in. konsultacje międzyresortowe, ale to bardziej kwestia tygodni niż miesięcy”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wiceminister Korolec opowiada wierutne bzdury, liczac na ignorancje czytelnikow. Energie odnawialne moga juz byc tansze od konwencjonalnych, opartych na paliwach kopalnych. Trzeba im tylko na to pozwolic, panie ministrze !

autoidea1, 2011-04-29 17:35:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE