PARTNER PORTALU
 • BGK

Zasoby geotermalne to szansa na dobrą jakość powietrza. Szyszko przekonuje samorządowców

 • MN    15 marca 2017 - 16:20
Zasoby geotermalne to szansa na dobrą jakość powietrza. Szyszko przekonuje samorządowców
Minister Jan Szyszko przypominał na konferencji o korzyściach płynących z geotermii. (fot. mos.gov.pl)

Minister środowiska Jan Szyszko widzi duże korzyści w rozwoju geotermii i oczekuje, że samorządy będą w tym rozwoju współuczestniczyć.
• Minister środowiska Jan Szyszko twierdzi, że jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Polsce jest geotermia. 

• Z rządowej pomocy skorzystały już władze Sieradza, które dzięki dotacji dokonają pierwszego odwiertu na terenie miasta.

• Jan Szyszko uważa, że samorządy powinny wdrażać u siebie projekty geotermalne.

• Dofinansowanie zapewniają m.in. programy NFOŚiGW. 

Poprawa jakości powietrza, rozwój geotermii i możliwości dofinansowania ekologicznych działań samorządów to główne tematy rozmów prof. Jana Szyszko z samorządowcami w Sieradzu. Spotkanie odbyło się w środę (15 marca).

Prof. Jan Szyszko podkreślił, że obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne państwa, czyli m.in. o tworzenie dobrych rozwiązań prawnych, natomiast samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia ze środowiskiem. 

Czytaj też: Kamera termowizyjna sprawdzi jakość ocieplenia budynków

- Dotyczy to także problemu smogu i poprawy jakości powietrza w Polsce. Potrzebna jest współpraca na tych dwóch poziomach – powiedział minister Szyszko. W jego opinii jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Polsce jest także rozwój geotermii. - To nasza wielka szansa. Przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, gdyż jest niezależna od wiatru czy słońca – zaznaczył minister.

Podkreślił, że obecny rząd wspiera rozwój geotermii, która ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). – Cieszę się, że są takie samorządy jak Sieradz, które zgłaszają chęć inwestowania w tę energię termiczną – dodał minister.

Sieradz popiera resort środowiska

Władze Sieradza na konferencji podkreśliły, że dziś rząd, poprzez odpowiednie programy, daje możliwość sfinansowania pierwszego odwiertu w tym mieście. Prezydent Sieradza Paweł Osiewała zaznaczył, że odwiert, który powstanie w Sieradzu, będzie wystarczający do zapewnienia potrzeb energetycznych całego miasta.

Resort środowiska zwraca uwagę, że na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacjach m.in. do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.

Czytaj też: Mieszkańcy Białegostoku zainteresowani ekologicznym ogrzewaniem

- Rząd powinien tworzyć rozwiązania legislacyjne na poziomie systemowym, a samorządy powinny być odpowiedzialne za wdrożenie ich na poziomie lokalnym – powiedział Jan Szyszko.

- Hasło, które przyświeca działaniom MŚ na rzecz poprawy jakości powietrza to „Dobre paliwo w dobrym kotle”. Zabiegamy o to, żeby rozporządzenia Ministra Rozwoju i Ministra Energii zostały wprowadzone jeszcze w połowie tego roku tak, aby nowy sezon grzewczy rozpocząć z nowymi normami jakości – dodał.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Rebus, 2017-03-16 11:44:41

  To że ojciec Rydzyk miał wytrysk wcale jeszcze nic nie znaczy.
 • roza, 2017-03-16 11:26:03

  Dobrze byłoby stworzyć Mapę Geotermii, bo samorządy nie są zwykle zainteresowane, a mieszkańcy bardzo, a mogą o tym nie wszyscy wiedzieć