PARTNER PORTALU
  • BGK

Zatwierdzono pieniądze dla Poznania na spalarnię śmieci

  • PAP    2 marca 2015 - 21:38

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 82 mln euro z funduszy spójności na inwestycje związane z gospodarką odpadami w Poznaniu i dziewięciu sąsiednich gminach.
Jak poinformowała Komisja Europejska, realizowany projekt zapewni mieszkańcom Poznania i okolic przyjazny dla środowiska i oszczędny system gospodarowania odpadami. Inwestycja, która wykonywana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ma przynosić korzyść 740 tys. osób.

Całkowity koszt inwestycji, której najdroższym elementem jest właśnie spalarnia, to 229 mln euro, z czego z funduszy spójności zostanie wyłożonych 82 mln euro.

Poznańska spalarnia śmieci, której koszt szacuje się na 725 mln zł, ma być gotowa za dwa lata i przetwarzać 210 tys. ton odpadów rocznie. Jest częścią budowanego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami.

Cały projekt kosztuje ponad 1 mld zł. To największy projekt inwestycyjny Poznania i pierwsza inwestycja na taką skalę realizowana w Polsce przez samorząd w formule PPP - partnerstwa publiczno-prywatnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Piotr, 2015-04-04 19:36:44

    A czy ktos pomyslal o tym, ze w pierwszej kolejnosci nalezy przeciwdzialac wytwarzagiu odpadow a drgiej kolejnosci poddawaj je recyklingowi zanim sie popatrzy na ostatnia mozliwosc - sich spalanie. W takiej kolejnosci ilosc smieci do spalania jest bardzo mala i bedzie jeszcze malała.