PARTNER PORTALU
  • BGK

Zawieszone rozmowy w sprawie przejęcia udziałów mysłowickich wodociągów przez GPW

  • MIW    8 marca 2018 - 13:40
Zawieszone rozmowy w sprawie przejęcia udziałów mysłowickich wodociągów przez GPW
Pod znakiem zapytania stanęła sprawa przejęcia części udziałów w mysłowickich wodociągach przez GPW. (fot. pixabay.com)

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zawiesiło rozmowy w sprawie przejęcia 49 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach. Spółka zapowiedziała, że gotowa jest usiąść do rozmów po określeniu „jednoznacznej woli władz miasta co do intencji i celu współpracy z GPW”.
  • Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów chciało przejąć część udziałów w zadłużonych mysłowickich wodociągach.
  • Sprzeciwia się temu jednak grupa mysłowickich radnych. Najgłośniej i najostrzej czyni to radny Dariusz Wójtowicz.
  • Przeciągające się negocjacje i niejednoznaczne stanowisko mysłowickiego samorządu najwyraźniej stały się uciążliwe dla GPW. Spółka zapowiedziała, że gotowa jest usiąść do rozmów po określeniu „jednoznacznej woli władz miasta co do intencji i celu współpracy z GPW”.

Rozmowy w sprawie zakupu przez GPW części udziałów w mysłowickich wodociągach trwały od siedmiu miesięcy. Jak argumentuje GPW operacja ta miała doprowadzić do znacznego zaangażowania finansowego przedsiębiorstwa w celu „wsparcia prac służących zmniejszeniu zadłużenia oraz poważnej restrukturyzacji miejskiej spółki wodociągowej”.

- Umożliwiłoby to przeprowadzenie gruntownej i niezbędnej modernizacji miejskiej sieci wodociągowo kanalizacyjnej, a przede wszystkim prowadziło do zagwarantowania ustabilizowanej na dłuższy czas, społecznie akceptowalnej, ceny wody dla mieszkańców miasta - czytamy w przesłanym przez GPW komunikacie.

Czytaj: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oferuje metropolii niższe ceny za wodę

Zadłużenie mysłowickich wodociągów przekracza 150 mln zł. Z tego punktu widzenia dla GPW przejmowanie udziałów spółki jest raczej średnio atrakcyjne. Tyle że z drugiej strony MPWiK korzysta wyłącznie z dostaw wody od GPW i to zmienia postać rzeczy. W tym kontekście dla podległego samorządowi województwa przedsiębiorstwa finansowe zaangażowanie w miejską spółkę jawi się jako stabilizacja rynku. Czyli się kalkuluje.

Pomysł zbycia przez miasto części udziałów w swojej spółce w samych Mysłowicach nie wszystkim jednak przypadł do gustu. Przeciwnych temu było kilku radnych. Bodaj najgłośniej dawał temu wyraz radny Dariusz Wójtowicz, który na swoim blogu pisze o „szabrowaniu” majątku spółki wodociągowej.

- Negocjacje to polityczno biznesowa ustawka, za którą w cenie wody i ścieków zapewne zapłacą wszyscy mysłowiczanie podpięci do gminnej sieci - grzmiał pod koniec roku radny Wójtowicz. Kilka tygodni później w tym samym miejscu podał, że otrzymał od prezesa miejskich wodociągów pismo przedprocesowe będące skutkiem jego wcześniejszych wypowiedzi na temat sytuacji w MPWiK oraz planów przejęcia części jego udziałów przez GPW.

- Rada Miasta to organ nadzoru nad wydatkami samorządowymi i gminnym majątkiem, a MPWiK to spółka w 100 proc. własność Miasta Mysłowice. Jeżeli jako radny nie godzę się na zbycie udziałów gminnej spółki, to żaden prezes ani prawnik nie jest w stanie mnie do tego przymusić. Nawet po przez próby zastraszania procesami sądowymi, co uważam za metody rodem z Białorusi - odpowiada w opublikowanym piśmie radny Wójtowicz. Informuje zarazem, że otrzymanie pisma przedprocesowego skłoniło go, by wystąpić do wojewody śląskiego i ministra sprawiedliwości z wnioskiem o sprawdzenie przez ich służby prawidłowości prowadzonych w ciągu ostatniej dekady przez zarząd MPWiK wydatków środków publicznych oraz objęcie nadzorem prowadzonej wyceny majątku gminnej spółki.×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-03-09 09:08:42

    Tak sprzedawajcie, to za moment jaki ludzie się wkurzą, to popłynie kranami nie woda ale krew! Jak nie wierzycie to idźcie w lud! Ja byłem i wiem jak nienawidzą tzw. władzy podobno demokratycznej!