PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbadają powietrze przy oczyszczalni ścieków

  • PAP    20 maja 2011 - 15:08
Zbadają powietrze przy oczyszczalni ścieków

Naukowcy zbadają odór i obecność bakterii w powietrzu wokół poznańskiej Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach.
- Jest to pierwsze w Polsce badanie powietrza wokół oczyszczalni ścieków - powiedziała rzecznik spółki Aquanet SA Dorota Wiśniewska.

Pomiary rozpoczną się w sobotę, a zakończą w kwietniu 2012 roku. Próbki powietrza będą pobierane systematycznie i badane nie tylko pod względem bakteriologicznym ale także zapachowym.

Czytaj też: Oczyszczalnia ścieków szkodzi mieszkańcom?

- Chcemy wiedzieć czy i ile szkodzimy. Badania mają pokazać rzeczywistość mierzalną, a nie opinie oparte na nieobiektywnych ocenach - powiedział prezes spółki Aquanet SA Paweł Chudziński. Aquanet jest właścicielem badanej oczyszczalni.

Badanie będzie prowadził zespół z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej - we współpracy z przedstawicielami Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Państwowego Zakładu Higieny, jak również Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej Sanepidu w Sandomierzu. Szefem zespołu jest profesor Jerzy Zwoździak.

- Unikalne w kraju połączone metody badań mikrobiologicznych oraz olfaktometrycznych - badania zapachowego stężenia wonnych zanieczyszczeń pozwolą na rzeczywistą identyfikację zagrożeń środowiskowych i zdrowotnych dla okolicznych mieszkańców - powiedziała Dorota Wiśniewska.

Badanie będzie realizowane w sposób ciągły, w trzech 4-miesięcznych etapach, po każdym etapie wyniki badań będą publikowane.

- W przypadku oczyszczalni ścieków nie można powiedzieć, że nie będzie przykrych zapachów, ale można je zminimalizować i to też jest jeden z celów badania. Bez względu na to, jakie te wyniki będą to zmierzymy się z problemem zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców - dodała Wiśniewska.

W czasie trwania badań o ich przebiegu, założeniach i wyniku będą informowani mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Centralna oczyszczalnie Ścieków w podpoznańskich Koziegłowach jest największą z siedmiu oczyszczalni należących do Aquanetu. Każdego dnia oczyszcza 200 tys m. sześciennych ścieków. Oczyszczone ścieki spełniają wszystkie normy europejskie i krajowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.