Zbadali łupki. Nie szkodzą

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-02-2012
  • drukuj
Wydobycie gazu łupkowego nie grozi zanieczyszczeniem wód ani nadmierną emisją do atmosfery - wynika z kompleksowego raportu dotyczącego potencjalnych konsekwencji ekologicznych związanych z wierceniami w poszukiwaniu tego surowca.
"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do raportu opracowanego na polecenie ministra środowiska przez zespół kierowany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Jest on tajny, ale gazecie udało się otrzymać część wyników.

Specjaliści zbadali wpływ na środowisko procesu szczelinowania hydraulicznego wykonanego w 2011 r. na jednym z otworów wiertniczych w miejscowości Łebień na Pomorzu. Resort środowiska zapewnia, że badanie potwierdziło tezę o minimalnym i niegroźnym wpływie prac poszukiwawczych złóż niekonwencjonalnych na środowisko. Zdaniem ekspertów, jedynym niekorzystnym skutkiem wierceń może być większe natężenie hałasu - czytamy w gazecie.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Cornell w USA ostrzegają, że wiercenia mogą wzmocnić efekt globalnego ocieplenia.

Czytaj też: Tu gaz łupkowy tłoczy się w obrębie miast i wsi Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zachęcam do obejrzenia filmu Gasland

xyz, 2012-03-21 11:51:32 odpowiedz

Jak raport wykonany przez panstwowych pracownikow za pieniadze podatnkow moze byc TAJNY ? Czy ten kraj juz naprawde stanal NA GLOWIE ? Dlaczego TKM zlodzieje czuja sie bezkarni ?

Horror - glupki, 2012-02-17 17:27:42 odpowiedz

Raport koncernów zainteresowanych postawieniem elektrowni atomowej w Fukushimie też radośnie donosił o braku jakichkolwiek zagrożeń, a nawet o pozytywnym wpływie elektrowni na środowisko... Tysiące ludzi wyparowało, tysiące nadal umiera w potwornych cierpieniach; martwy Ocean Spopkojny: wymiera wsz...ystko na obszarze milionów kilometrów kw... A koncerny amerykańskie i ich japońscy kolesie napchani forsą po uszy. Teraz czas na spustoszenie gazem łupkowym i atomem niwielkiego terenu Polski, ale przynajmniej faceci z Instytutu Geologicznego bedą na tym pustkowiu miliarderami. Zasada stara jak swiat: ZA FORSĘ MOŻNA UDOWODNIĆ WSZYSTKO!!! Nawet pozytywny wpływ wybuchu atomowego na żywe organizmy... rozwiń

Prześmiewca, 2012-02-17 11:04:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE