PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiornik retencyjny w Koszalinie gotowy

  • PAP    14 października 2013 - 17:31
Zbiornik retencyjny w Koszalinie gotowy

W Koszalinie (Zachodniopomorskie) w poniedziałek oddano do użytku niemal 8-hektarowy zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince. Do końca listopada budowla będzie przechodziła testy polegające na podnoszeniu poziomu znajdującej się w niej wody.
Obiekt zaczęto budować latem ub.r. Kosztowało to 3,6 mln zł, z czego 2,9 mln zł pochodziło z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Inwestorem był Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW). Prace wykonywała wyłoniona w przetargu koszalińska firma Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych Infrabud.

Czytaj też: Zbiorniki retencyjne ochronią przed powodzią

Zbiornik powstał w południowo-wschodniej części Koszalina, w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym.

Głównym elementem hydrotechnicznego obiektu, jak powiedział w poniedziałek dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens, jest istniejący od lat 50. XX wieku jaz, na którym zamontowano zamknięcia.

Zbiornik ma zapobiegać zalewaniu terenów o powierzchni niemal 2 tys. ha, zamieszkiwanych przez blisko 3 tys. osób. Do końca listopada br. budowla będzie poddawana testom polegającym na stopniowym podnoszeniu poziomu wody od minimalnego do nadzwyczajnego. Procedura ta, jak poinformował Płowens, zostanie przeprowadzona dwukrotnie.

Przy minimalnym poziomie piętrzenia zbiornik może przyjąć 91,3 tys. m sześc. wody, przy nadzwyczajnym 166,5 tys. m sześc. Nad jednym z brzegów zbiornika powstała plaża, przy której w lipcu przyszłego roku, jak zapowiedział w poniedziałek prezydent Koszalina Piotr Jedliński, ma powstać miejskie kąpielisko.

Niewykluczone, że na zbiorniku utworzony zostanie również wyciąg do wakeboardu (połączenie nart wodnych, snowboardu i surfingu). Taki projekt został zgłoszony do budżetu obywatelskiego, który ma być realizowany w przyszłym roku. Projekt ten zajmuje wysokie miejsce w głosowaniu mieszkańców Koszalina i ma szansę na realizację.

Budowa zbiornika retencyjnego na Dzierżęcince to jedno z siedmiu zadań realizowanych przez ZZMiUW w ramach szacowanego na 70 mln zł projektu pn. "Zabezpieczenie przeciwpowodziowe zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina". Jak powiedział Płowens, dotychczas na inwestycje objęte tym projektem wydano ok. 35 mln zł.

Wykonano już modernizację i odbudowę brzegów morskich przy mierzei jeziora Jamno, zbudowano wały przeciwpowodziowe na północno-zachodnim brzegu jeziora, stopień wodny na wypływie z jeziora Lubiatowskiego, zbiornik retencyjny w Koszalinie. Kończy się budowa wrót sztormowych na kanale łączącym jezioro Jamno z Bałtykiem, trwa odbudowa koryta Dzierżęcinki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.