PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiornik Świnna Poręba do końca 2013 r.

  • PAP    18 sierpnia 2010 - 19:18

Zbiornik wodny Świnna Poręba powstanie do końca 2013 r., a nie - jak wcześniej planowano - do końca 2010 r. W środę rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o programie wieloletnim budowy zbiornika i przedłużył termin budowy.
W 2011 r. na budowę mają zostać skierowane środki jedynie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W latach 2012-13 oprócz środków z Funduszu nakłady może ewentualnie pokryć budżet państwa - zakłada projektowana nowelizacja - poinformowało CIR.

Według rządu zmiana w "Programie budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2010 r." jest konieczna, ponieważ pierwotny termin zakończenia inwestycji - pod koniec 2010 r. - nie zostanie dotrzymany - nie jest możliwe zakończenie prac budowlanych w tym terminie - poinformowało Centrum po środowym posiedzeniu rządu. Według CIR zadania wyznaczone na lata 2006-09 nie były realizowane zgodnie z harmonogramem, a na ich wykonanie przeznaczono jedynie połowę planowanych środków z budżetu państwa.

W kosztach inwestycji nie uwzględniono też realnych nakładów na przełożenie linii kolejowej Kraków-Zakopane między Stryszowem a Zembrzycami.

Zbiornik budowany jest od 1986 r. W 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o programie wieloletnim budowy, która określiła zakres i wysokość finansowania inwestycji przez budżet państwa.

Zapora powstaje na Skawie w woj. małopolskim. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory ma wynieść 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych budowla ma też być zbiornikiem wody pitnej dla aglomeracji śląskiej.

Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.