PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiorniki małej retencji ochronią mieszkańców

  • malopolskie.pl    2 lutego 2011 - 10:44
Zbiorniki małej retencji ochronią mieszkańców

Budowa trzech spośród zbiorników mających powstać w ramach Programu Małej Retencji Województwa Małopolskiego - Skrzyszów, Grodna i Joniny – ma wkrótce ruszyć. Mają one chronić mieszkańców Małopolski przed powodzią, a w razie suszy zapewnić zapasy wody.
W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim wzięli udział m.in. wicemarszałek Roman Ciepiela, członek Zarządu Stanisław Sorys, samorządowcy: Teresa Połoska – burmistrz Ryglic, Marcin Kiwior – wójt Skrzyszowa, Piotr Krok – wójt Grybowa oraz Jerzy Wertz - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie i Bożena Buczek - wicedyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

W Programie Małej Retencji Województwa Małopolskiego wymieniono, które inwestycje powinny być zrealizowane najszybciej. Na pierwszych miejscach są m.in. zbiorniki: „Skrzyszów" w gminie Skrzyszów i "Joniny" w Ryglicach (oba w powiecie tarnowskim) oraz "Grodna" w Grybowie (powiat nowosądecki). Inwestycja w Skrzyszowie uzyskała już od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pozytywną ocenę oddziaływania na środowisko. Ryglice i Grybów przygotowują informacje o oddziaływaniu na obszary Natura 2000. Przewidziane jest dofinansowanie wszystkich trzech przedsięwzięć w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (znajdują się one w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych MRPO na lata 2007 – 2013).

Małopolska to rejon o największej ilości opadów, a duża zmienność przepływów decyduje o szczególnym zagrożeniu powodziowym. Średni odpływ ok. 10 l/s/km2 jest prawie dwukrotnie wyższy od przeciętnego dla Polski, co wskazuje na potrzebę zwiększenia sztucznej retencji. Małopolski Sejmik, jako jeden z pierwszych w Polsce, przyjął tzw. Program Małej Retencji, który przewiduje budowę kilkudziesięciu zbiorników i polderów w całym regionie. Wzmocnią one przede wszystkim ochronę przeciwpowodziową, ale też będą magazynowały wodę i służyły w celach rekreacyjnych. Program Małej Retencji Województwa Małopolskiego obejmuje obszar całego regionu o powierzchni całkowitej  ponad 15 tys. km2 (łącznie 182 gminy), a zbiorniki małej retencji uwzględnione w programie są lokalizowane na terenie 62 gmin w 17 powiatach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.