PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują małą elektrownię na Narwi

  • PAP    20 października 2010 - 13:01

Około 3 mln zł ma kosztować mała elektrownia wodna, którą na rzece Narew w Podlaskiem będzie budować spółka MEW 4 z grupy kapitałowej MEW SA, notowanej na rynku New Connect - poinformowała w środę spółka.
Jak powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej MEW SA Marcin Markiewicz, firma podpisała z prywatnymi właścicielami umowę dzierżawy gruntu potrzebnego pod tę inwestycję. Umowa została zawarta na 30 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 30 lat i prawem pierwokupu tego gruntu. Dzięki temu firma dysponuje potrzebnym gruntem pod realizację inwestycji.

Markiewicz poinformował, że wkrótce rozpoczną się starania o wydanie pozwolenia na budowę tej elektrowni - tak, by budowa rozpoczęła się w połowie 2011 roku i zakończyła jeszcze w tym samym roku.

Inwestor chce zdobyć na budowę elektrowni środki z UE.

Elektrownia w Podlaskiem będzie czwartą tego typu inwestycją MEW SA. Trwa budowa pierwszej elektrowni w Cieszynie, w trakcie uzyskiwania pozwoleń na budowę są przedsięwzięcia w województwach podkarpackim i wielkopolskim - wyjaśnił Markiewicz. Inwestycja w Cieszynie ma kosztować 4,9 mln zł i ma być uruchomiona w pierwszym półroczu 2011 roku.

Łącznie turbiny w tych czterech elektrowniach mają mieć moc 1,12 MW: 500 kW w Cieszynie, 250 kW w Podkarpackiem, 250 kW w Podlaskiem i 120 kW w województwie wielkopolskim.

Elektrownia w Podlaskiem ma produkować rocznie minimalnie 1 tys. 100 MWh (megawatogodzin) energii. - Podlaska inwestycja powinna nam się zwrócić w okresie poniżej 6 lat - dodał Markiewicz. Markiewicz dodał, że firma współpracuje też przy budowie dwóch stopni wodnych, które mają powstać w środkowej części Wisły. Te dwie elektrownie mają mieć łącznie moc 6 MW i kosztować 120 mln zł.

Warszawska spółka MEW SA działa od 2009 roku. Tworzy ona grupę energetyczną w oparciu o dochody ze sprzedaży energii odnawialnej z małych elektrowni wodnych o parametrach poniżej 5 MW. Łącznie w takie przedsięwzięcia spółka chce zainwestować łącznie 130 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.